TBMM Baskani Arinç'in Dünya Çocuk Haklari Günü mesaji

  • Giriş : 20.11.2005 / 00:00:00

ANKARA - TBMM Baskani Bülent Arinç, insanlik tarihi boyunca en korumasiz sinifin en alt basamaginda yer alan çocuklarin, savas, açlik, afet, suistimal ve hastalik gibi birçok tehdidin kurbani oldugunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dili, dini, cinsi, irki, kültürü, cografyasi farkli olmakla birlikte dünya yüzeyinde milyonlarca çocugun ölümle burun buruna yasamaya ve çesitli sorunlarla mücadele etmeye devam ettigini vurgulayan Arinç, Türkiye'nin de taraf oldugu Çocuk Haklari Sözlesmesi'nin tüm çocuklara onurlu bir yasamin kapisini aralak istedigini kaydetti.

Bülent Arinç, mesajinda su görüslere yer verdi: "Bugün BM'nin yani sira, ulusal ve uluslararis pek çok kurum ve kurulus daha, çocuk haklarini korunmasi yolunda yogun çaba sarfetmektedir. Ne varki, sorunun büyüklügü ve mevcut sorunlarin her geçen gün nitelik ve nicelik degistirmesi yapilan çalismalari geride yetersiz kilmaktadir. Öncelikle bir vicdan meselesi olan çocuk haklari konusunda Türkiye tüm dünya çocuklarina bayram hediye eden bir ülkedir. Çocuklarin yasantilarin bayram havasinda geçirmeleri, fert fert hepimizin en büyük vicdani sorumluluklarindan biridir. Insan hak ve özgürlüklerinin dünyada yesermesi, dünyanin her tarafinda çocuklarin haklarinin koruyup kollamakla dogru orantilidir. Çünkü onlar yarinin büyükleri olacaklardir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious