TBMM Başkanı Bülent Arınç İsveç'e gitti

  • Giriş : 07.05.2006 / 00:00:00

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Bülent Arınç, İsveç Parlementosu Başkanı Björn Von Sydow'un resmi davetlisi olarak İsveç'e gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Arınç, Stockholm'e hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde basın toplatntısı düzenledi. Gezisi hakkında basın mensuplarına bilgi veren Arınç, AB üyesi olan İsveç'in Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecinde her zaman olumlu bir tutum içinde olduğunu söyledi. Arınç, " Ülkemiz arasında yakın ilişkiler ve AB üyeliğimiz bağlamında sürdürmekte olduğumuz işbirliğinin, önümüzdeki dönemde güçlenerek bu dostluğun artacağına inanıyoruz. Bu çevrede iki ülke parlementoları arasında her düzeyde mevcut olan yakın ilişkilerin daha da geliştirilmesinin öneminin farkındayız. Bu ziyaretimizi de İsveç Parlementosu Başkanı Sydow'un geçen yıl Haziran ayında ülkemize yapmış olduğu resmi ziyareti, iade çerçevesinde gerçekleştirmekteyiz." dedi.


İsveç Kralı Majeste 16. Gustaf tarafından da kabul edileceğini söyleyen Arınç, " 9 Mayıs Avrupa Günü sebebiyle İsveç Parlementosu'nda düzenlenecek oturumda konuşacağım ve İsveç Başbakanı Persson ile Başbakan Yardımcısı ve AB ile İlişkiler Başkanı Bosse Rıngholm'le de görüşmelerde bulunacağız." şeklinde konuştu. TBMM Başkanı Arınç, İsveç'de yaşayan Türk toplumunun temsilcileriyle de görüşeceğini sözlerine ekledi.

Arınç Türk Hava Yolları'na ait tarifeli uçakla saat 10.35'te Atatürk Hava Limanı'ndan ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious