TBMM Başkanı Toptan, kapatma davasını değerlendirdi

TBMM Başkanı Toptan, kapatma davasını değerlendirdi .12015
  • Giriş : 17.11.2007 / 12:15:00
  • Güncelleme : 17.11.2007 / 12:59:15

TBMM Başkanı, DTP konusunda Anayasa Mahkemesi' nin en doğru kararı vereceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Başkanı Köksal Toptan, DTP’nin kapatılma davasına ilişkin olarak parti kapatılmasından hoşnut olmadığını, ancak Meclis platformu kullanılırken, edilen yemine de bağlı kalınması gerektiğini söyledi. Toptan, DTP’nin kapatılmasına ilişkin Anayasa Mahkemesi’nin en doğru kararı vereceğine inandığını söyledi.

Meclis Başkanı Köksal Toptan, “Ülke çocuk politikası konferansı” öncesinde gazetecilerin DTP’nin kapatılma davasına ilişkin sorularını yanıtladı.

Mensubu olduğu iki partinin, Adalet Partisi ve Büyük Türkiye Partisi’nin daha önce kapatıldığını kaydeden Toptan, “Mensup olduğu iki partisi kapatılmış biri olarak, parti kapatılmasından hoşnut olmam. Ancak Türkiye bir hukuk devletidir. Türkiye’de anayasada yasalarla siyasi partilerle ilgili kapatmaya kadar varan bir takım düzenlemeler öngörülmüştür. Şimdi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı kendine göre yaptığı bir değerlendirme sonucu dava açtı. Yapılacak iş sürecin sonucunu beklemektir” dedi. Yapılan her işe saygı duyulması gerektiğini ifade eden Toptan, Anayasa Mahkemesi’nin en doğru kararı vereceğine inandığını söyledi.

Bir gazetecinin “1993’ten sonraki manzaralar yine yaşanır mı?” diye sorması üzerine Toptan şöyle konuştu:

“Zannetmiyorum. Türkiye çok değişti. Türkiye’de daha geniş bir demokratikleşme adına hoşgörü sınırlarını çok daha fazla geliştireceğini biliyoruz. Bu nedenle geçen süre içinde herkesin, her kesimin olandan bitenden de ders aldığını düşünüyoruz. Parlamento açıldığı günden beri bu parlamentonun Türkiye için bir şans olduğunu herkese söylemeye çalışıyorum. Ancak demokratik haklarımızı kullanırken, özgür meclis platformunu kullanırken tarih ve millet önünde ettiğimiz yemine sadık kalmamız lazım geldiğini sık sık vurguladım. Geçen süre içinde bir takım olumsuz gelişmeler oldu. Elbette olmamasını dilerdik ama ne olursa olsun Türkiye demokratikleşmeye, demokrasi alanını genişletmeye, özgürlük alanını genişletmeye bu çerçevede yeni bir anayasa, modern bir anayasa tartışmaları var. Ona bakmak lazım. Türkiye demokratik kazanımlarından geri dönmez, onları bırakmaz. Türkiye hem kalkınmasını güçlendirecek, demokrasisini geliştirecek hem de terörle mücadele edecektir. Bunları birbirinden ayırmamak lazım. Bunların gücüne bir de Türkiye’nin gücü, nefesi, enerjisi yeter mi derseniz kesinlikle yeter.”

TÜRKİYE’NİN ÜLKE ÇOCUK POLİTİKASINA İHTİYACI VAR

Konferansın açılış konuşmasını yapan, Gündem Çocuk: Çocuk Haklarını Tanıtma, yaygınlaştırma, Uygulama ve Uygulamaları İzleme Derneği Başkanı Celal Musaoğlu, Türkiye’nin bir ülke çocuk politikasına ihtiyacı bulunduğunu belirterek, Yargıtay bünyesinde bir çocuk ihtisas dairesinin mutlaka kurulması gerektiğini söyledi.

Meclis Başkanı Köksal Toptan ise, çocuk haklarının dünyanın en temel sorunlarından biri olduğunu belirterek, Türkiye’nin çocuk hakları konusunda karnesinin zayıf olduğunu söyledi.

TBMM’nin kuruluş tarihinin 23 Nisan 1920 olduğunu anımsatan Toptan, Atatürk’ün bugünü aynı zamanda çocuklara armağan ettiğini belirtti. Bu davranışın çocuklara verilen önemin göstergesi olduğunu dile getiren Toptan, dünyada başka hiçbir ülkenin çocuk bayramı olmadığını vurguladı.

Toptan, TBMM’de Daimi Çocuk Hakları Komisyonu kurulması gerektiğini belirterek, sigarının ilköğretim kurumlarına, uyuşturucunun orta öğretim kurumlarına kadar girdiğini ifade etti. Toptan, “Burada yasal boşluktan çok uygulama sorunu karşımıza çıkıyor” dedi.

Toptan Meclis’te Sivil inisiyatifin yasa yapmadaki katkısının nasıl gerçekleştirileceğini tartıştıklarını belirterek, bu şekilde çıkacak yasaların toplumun ortak mührünü taşıyacağını söyledi. Toptan, Anayasa Değişikliği gündeme geldiğinde de toplumun genelinin katkısını alacaklarını bildirdi.

Yılda 500 bin çocuğun açlıktan öldüğü bir çağda yaşandığını vurgulayan Toptan, savaşların terörün ve özellikle uyuşturucunun çocukları hedef aldığını söyledi. Toptan, TBMM’de çocuk haklarıyla ilgili yasa yapımında, anayasa yapımında çocuk haklarıyla ilgili tüm sivil toplum örgütlerinin görüşlerine açık olacağını kaydetti.

Prof. Dr. İoanna Kuçuradi de, Türkiye’nin kesintisiz bir insan hakları politikasına ihtiyacı olduğunu belirterek, insan haklarını korumanın devletin görevi olduğunu söyledi. Kuçuradi, sokak çocukları için çok şey yapıldığını, ancak bu yapılanların dağınık yapılması sebebiyle çok işe yaramadığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious