TBMM Başkanı Toptan 'eve dönüş' ü değerlendirdi!

TBMM Başkanı Toptan 'eve dönüş' ü değerlendirdi!.9492
  • Giriş : 15.12.2007 / 17:15:00

Toptan, 221. maddenin 'eve dönüş'ü sağlamak bakımından önemli bir düzenleme olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Toptan, bu maddenin işlevini sürdürdüğünü söyledi.

Toptan, Türkiye İşveren Sendikaları (TİSK) Genel Kurulu'nun yapılacağı otele gelişinde, gazetecilerin ''pişmanlık yasası'' tartışmalarına ilişkin sorularını yanıtladı.

''Eve dönüş'' ve ''pişmanlık'' olarak nitelendirilen yasalara geçmişte de sıklıkla başvurulduğunu belirten TBMM Başkanı Toptan, şunları kaydetti:

''O kadar sıklıkla yasa çıkarmak gerekti ki... 2005 ceza kanunu müzakereleri sırasında böyle bir kurumun kalıcı olmasının daha doğru olacağı düşünüldü. Bildiğiniz gibi Türk Ceza Kanununun 221. maddesi bu amaçla konuldu. 221. madde belki beklenen kadar bir sonuç doğurmadı ama kurum olması itibariyle terör örgütü üyesi olup da hiçbir eyleme karışmamış olanların eve dönmesini sağlamak bakımından önemli bir madde. İşlevini sürdürüyor.''

Köksal Toptan, bir gazetecinin, DTP'li Emine Ayna'nın sözlerine ilişkin bir soru üzerine, ''Ben kimseye cevap vermem ama Türkiye Cumhuriyeti Devleti, şefkatiyle, sağduyusuyla bilinen Türkiye Cumhuriyeti'nin hiçbir kurumu, kendi halkına zarar verecek iş yapmaz, aklının ucundan bile geçirmez'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious