TBMM fazla mesai tartışması

TBMM fazla mesai tartışması.30064
  • Giriş : 03.06.2009 / 16:51:00

TBMM Genel Kurulunda, AK Parti'nin Meclisin Haziran ayı boyunca çalışma saatlerine ilişkin grup önerisi tartışmaya neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


TBMM Danışma Kurulunda uzlaşmaya varılamaması üzerine DTP, MHP, CHP ve AK Parti, grup önerilerini Genel Kurula taşıdı. DTP, MHP ve CHP'nin grup önerilerinin reddedilmesinin ardından, AK Parti'nin grup önerisine geçildi.

AK Parti'nin, Genel Kurulun, bugün Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesine ilişkin tasarının bitimine kadar, Haziran ayı boyunca salı günleri 15.00-24.00, çarşamba ve perşembe günleri 13.00-24.00, cuma günleri ise 14.00-24.00 saatleri arasında çalışması, ayrıca sözlü sorular ve diğer denetim konularının görüşülmemesini içeren önerisine, muhalefet parti temsilcileri karşı çıktı.

Öneri üzerinde görüşlerini ifade eden Bağımsız Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli, Genel Kurulda denetim konularının görüşülmesi gereğinin İçtüzük ve Anayasada yer aldığını belirterek, AK Parti'nin grup önerisinin bu gerekçeyle görüşülemeyeceğini savundu.

''Bugün tarihi bir gün...'' diyen İçli, Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenmesiyle ilgili yasa tasarısının ''mayınların temizlenmesini içermediğini'' ifade ederek, ''Bu tasarı, Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin yarım asırlığına küresel sermayeye peşkeş çekilmesidir. Bu durum, Hükümetin, 'bunu temizlemeye param yok' diyerek, hem maliye hem de tarım politikasının iflas ettiğini göstermektedir. Bu tasarıyla, Türkiye'nin, mayınlı bölgenin temizlenerek tarımsal faaliyet yapmak iddiasıyla egemenlik haklarını devrediyorsunuz'' dedi.

Parti disiplinini iyi bildiğini, kendisinin de daha önce parti yönetiminde bulunduğunu hatırlatan İçli, ''Ama görev vatan ve torunlarımızın geleceği ise elinizi vicdanınıza koyarak karar verin'' diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, öneri üzerinde konuşmaya başlamadan önce Toptan'ın tutumu hakkında usul tartışması açılmasını istedi. AK Parti'nin grup önerisinin bir ay boyunca denetim konularının görüşülmemesini içerdiğini kaydeden Şandır, bu nedenle, İçtüzüğe aykırı olduğunu ve görüşemeyeceğini savundu. Toptan'ın tavrının İçtüzüğe aykırı olduğunu ifade eden Şandır, usul tartışması açılmasını istedi.

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay'ın da aynı görüşü ifade etmesi üzerine Toptan, ''Tavrımda İçtüzüğe aykırı bir durum yok. Bir konu görüşülmeye başlandıktan sonra usul tartışması açılamaz'' dedi.

Şandır, İçtüzüğün konuyla ilgili maddesini okuyarak, ''Sizin böyle bir takdir yetkiniz yok. Usul tartışması açılmasına ilişkin bir sınırlama yoktur'' demesi üzerine Toptan, birleşime ara verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*