TBMM Genel Kurulu'nda, ''İstihdam paketi'' görüşülüyor

TBMM Genel Kurulu'nda, ''İstihdam paketi'' görüşülüyor.36422
  • Giriş : 14.05.2008 / 17:28:00

TBMM Genel Kurulu'nda, İş Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören tasarının görüşmelerine devam ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tasarı üzerinde hükümet adına söz alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, tasarının getirdiği yenilikler hakkında bilgi verdi.

İşsizliğin, tüm dünyanın olduğu gibi Türkiye'nin de en önemli sorunlarından birisi olduğunu anlatan Çelik, Türkiye'de işsizlik oranının 2001'den sonra yüzde 10'lar seviyesinde seyrettiğini, 2007 yılı sonu itibarıyla da yüzde 9.9 olarak gerçekleştiğini belirtti.

Çalışanların sayısında artış olduğuna işaret eden Çelik, "Fakat tarımdan çıkışlar ve çalışma çağına gelen her yıl 1 milyon genç nüfus faktörleri dikkate alındığı zaman, işsizlik oranımızın sabit bir şekilde seyrettiğini görüyoruz" dedi.

Her yıl ortalama 1 milyon gencin çalışma çağına geldiğini dikkati çeken Çelik, tarım sektöründe istihdamın azaldığını, hizmet sektöründe ise arttığını söyledi.

Sektörlerin istihdam payı

Bakan Çelik, tarım sektöründeki istihdamın, toplam istihdam içindeki payının yüzde 26.4 olduğunu, sanayi sektörünün oranının yüzde 25.5, hizmet sektörünün oranının ise yüzde 48 olduğunu söyledi.

Çelik, 2001yılında tarım sektöründe istihdam edilenlerinin oranının yüzde 37 olduğunu, 2007 yılı sonu itibarıyla bu oranın yüzde 26'ya indiğini belirterek, şu an tarım sektöründe 5 milyon 600 kişinin istihdam edildiğini bildirdi.

Çelik, şöyle konuştu:
"Bunları niçin söyledim? Şunun için ifade ediyorum: Türkiye, yapısal bir dönüşüm içinde. Bütün boyutlarıyla olayı ele almamız gerekiyor. Tarımda çalışan kadın sayısı 2002 yılında 3 milyon 674 bin iken, 2007yılı sonu itibarıyla 2 milyon 616 bindir. Yani 1 milyon kişi, tarımdan ayrılmış.

Köyden kente göç diye tabir edilen bu yapısal dönüş içinde bir tablo var. Bu, aslında Türkiye'nin gerçeklerle yüzleşmesi şeklinde de tanımlanabilir.

Tarım kesiminde ücretsiz aile işçisi diye değerlendirdiğimiz, herkesin köyde çalıştığını var sayarak bir bakış sergilediğimiz, istatistikleri de bu şekilde yaptığımız bir Türkiye'de gelişmiş ülkelerde olduğu gibi teknolojik gelişmeler karşısında tarımda olması gereken nüfus azalmaya başlayınca ve olması gereken nüfusa doğru gidiş sergileyince, Türkiye gerçeklerle yüzleşiyor.

O da nedir? Kırsaldan kente gelen nüfusunun çalışıp çalışmadığı ve gerçek çalışma oranı tablosu da net bir şekilde karşımıza çıkmaktadır."

Çelik, 2002-2007 yılları arasında istihdamdaki artışının 1 milyon 211 bin olduğunu söyledi. Çelik, 2002 yılında 2 milyon 464 bin olan işsiz sayısının, 2007 yılında 2 milyon 333 bine düştüğünü ifade etti.

Tarım sektöründen ayrılanları ve genç nüfusu kapsayan bir düzenlemeyi Meclis gündemine getirdiklerini anlatan Çelik, bu iki kesimi teşvik, mesleki eğitim ve yatırımlarla istihdam etme olanağı bulunulacağını söyledi.

GAP'a kaynak aktarılması

Çelik, GAP'ın, Türkiye'nin ideallerinden birisi olduğunu, yarım kalan yatırımların bitirilmesine ilişkin düzenlemeye yöneltilen eleştirilerin haksız olduğunu söyledi.

İşverenlere, kaynak aktarıldığı yolundaki eleştirilere de yanıt veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, artık dünyada işçi-işveren ayrımı olmadığını, ayrılmaz bir ikili olarak değerlendirildiğini söyledi.

Çelik, "Bizim burada yaptığımız düzenlemenin, işverene kaynak aktarma şeklinde değerlendirilmesini doğru bulmuyorum. İşverenin üzerindeki yükleri hafiflettiğiniz zaman, yani işveren rekabet edilebilir bir ortama taşındığında, dünya pastasından daha fazla pay alma gücünü kendisine sağlarsanız, bu aynı zamanda işsizliğin ortadan kaldırılmasına olumlu yansıyacaktır. " dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious