TBMM Genel Kurulu'nda 'kafası basmıyor' tartışması

TBMM Genel Kurulu'nda 'kafası basmıyor' tartışması.30064
  • Giriş : 18.07.2008 / 23:47:00
  • Güncelleme : 18.07.2008 / 23:42:15

AKP'li Aykan’ın, MHP'li Kutluata için "kafası basmıyor" demesi gerginliğe neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Yasası'nda değişiklik öngören tasarının TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri sırasında AKP Trabzon Milletvekili Asım Aykan’ın, MHP Sakarya Milletvekili Münir Kutluata için "kafası basmıyor" demesi gerginliğe neden oldu.

Kutluata görüşmeler sırasında kent merkezlerindeki bazı okulların satılacak olmasını eleştirirken, "Hükümet evlatlarının okullarını niye satar?" diye sordu. Kutluata, bazı okulların satılıp, onun yerine daha çok okul yapılabileceğini, ancak bütün okulların satılmasını anlayamadıklarını söyledi.

Kutluata konuşurken, AKP'li Aykan'ın "kafası basmıyor" diye laf atması bir anda ortamı gerdi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, "Ne demek o, sözünü geri al" diye tepki gösterirken, MHP Afyonkarahisar Milletvekili Abdülkadir Akcan da "Saygısız" diye bağırdı. AKP Muğla Milletvekili Mehmet Nil Hıdır, "'Yolsuzluk yapıyorsunuz' diyorsunuz, bir şey demiyoruz, 'hırsızlık yapıyorsunuz' diyorsunuz bir şey demiyoruz" dedi. Akcan, "Kör yaptınız bu milleti" deyince, Hıdır bu kez "Kör tabi, bu hizmetleri görmeyen kördür" diye konuştu. Akcan’ın, "Her şeyi sattınız" karşılığı üzerine de Hıdır, "Satmadık hiç bir şeyi biz..." diye konuştu.

Tartışmanın uzaması üzerine TBMM Başkanvekili Meral Akşener birleşime ara verdi. Laf atmalar edep çerçevesinde olmalı Birleşim sonrasında AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, kürsüden konuşmalar sırasında laf atmaların olabileceğini belirtirken, "Laf atmalar edep çerçevesinde olmalıdır. Konuşurken Türk Milletinin asaletine yakışır şekilde dikkatli olmamız gerekiyor. ’Bu ülkeyi sattınız’ şeklinde laf atmalar olmamalı" dedi. Toplanamadılar Tasarının 1. maddesi üzerinde verilen önergenin oylaması sırasında, CHP yoklama istedi. İki kez yapılan yoklamada yeterli sayı bulunamayınca, Akşener, depremle ilgili araştırma önergelerinin görüşmelerinin yapılması amacıyla, 22 Temmuz'da toplanmak üzere birleşimi kapattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*