TBMM görüşüyor: Polisin yetkileri artırılıyor

TBMM görüşüyor: Polisin yetkileri artırılıyor.22091
  • Giriş : 02.06.2007 / 00:15:00

Kolluk kuvvetlerine, suçun önlenmesinde yeni yetkiler tanıyan teklifinin görüşmelerine başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Polis Vazife ve Salahiyet Kanununda değişiklik öngören kanun teklifi üzerinde CHP grubu adına söz alan Tekirdağ Milletvekili Mehmet Nuri Saygun, bu teklifin 1,5 yıllık bir çalışma sonucu hazırlandığını söyledi.

Saygun, teklifin, TBMM Adalet Komisyonundaki görüşmelerinde çok sayıda verilen önergeyle değiştirildiğini, Genel Kurulda da önerge verileceğini belirtti. Saygun, ''Bu kadar uzun süre çalışacaksınız, sonra bu kadar değişiklik yapacaksınız, ardından 'bu iyi bir düzenleme' diyeceksiniz'' dedi.

Asayiş sorunlarının çözümünde gerekli önlemlerin alınmasından yana olduklarını vurgulayan Saygun, ancak bu önlemler alınırken temel hak ve özgürlüklerin ihlal edilmemesi gerektiğini kaydetti.

Teklifin ''bıçak sırtı bir düzenleme'' olduğunu dile getiren Saygun, bir yandan polis devletine geçilmemesi, diğer yandan insan hak ve özgürlüklerinde mağduriyete yol açılmaması gerektiğini söyledi.

Teklifte, kimliği olmayanların tutuklanabileceğinin öngörüldüğünü belirten Saygun, bir hukuk ayıbı yapıldığını ifade etti. Saygun, bunun adının tutuklama olamayacağını vurgulayarak, ''Siz bunun adını tutuklama koyarsanız, insanlar, hukuk konusundaki bilgi ve birikiminizi sorgularlar. Bunun adı zorlama hapsi olabilir'' dedi.
Saygun, teklifteki düzenlemelerle polis devletine geri dönüleceğini savundu.

PARMAK İZİNİN MALİYETİ

Görüştüğü akademisyenlerin teklife karşı olduğunu, teklifin ilgili çevrelerle görüşülmeden hazırlandığını ifade eden Saygun, ''Eğer tartışılmış olsaydı, Jandarma Genel Komutanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü arasında farklı görüşler olmazdı'' diye konuştu.

Saygun, teklifte yer alan parmak izi uygulamasını da değerlendirerek, silah ruhsatı, pasaport ve ehliyet almak isteyenler ile suç potansiyeli bulunan kişilerden parmak izi alınması halinde, parmak izi alınacakların sayısının 30 milyon olacağını söyledi. Saygun, bir parmak izinin kayda geçirmenin maliyetinin 10 dolar olduğunu, toplam maliyetin ise 450 milyon YTL'yi bulacağını belirtti.

Teklifin, asayiş güçlerine ve vatandaşa hiçbir yararının olmayacağını ifade eden Saygun, kaos dönemi yaratılacağını savundu.

''POLİSİN YETKİLERİ ARTIRILMALI''

AK Parti grubu adına söz alan Isparta Milletvekili Recep Özel, görevi nedeniyle kimlik soran kamu görevlisine kimliğini göstermeyenlere Kabahatler Kanununa göre 50 YTL para cezasının öngörüldüğünü söyledi.

Özel, 73 milyon nüfuslu Türkiye'de yıllık ortalama 450-600 bin arasında olay meydana geldiğini belirterek, nüfusu Türkiye'den daha az olan Almanya'da yılda 6 milyon, Fransa'da ise 4 milyon olayın meydana geldiğini kaydetti.
Düzenlemeyle polise verilen yetkilerin, suçu önlemede etkin olacağını belirten Özel, ''Suç oluşumunu önlemek, faillerin tespit edilip daha erken yakalanması için polislerin yetkileri artırılmalıdır'' dedi.

Ulus'taki patlamanın faillerinin parmak izinden yakalandığını anımsatan Özel, alınacak parmak izinin sadece olayların faillerinin yakalanmasında değil, kaza veya deprem gibi olaylarda ölenlerin kimliğinin tespit edilmesi için de kullanılacağını söyledi.

TBMM Başkanvekili İsmail Alptekin, teklifin maddelerine geçilmesinin kabul edilmesinin ardından birleşime ara verdi. Aradan sonra Hükümet ve Komisyon temsilcilerinin Genel Kuruldaki yerini almaması üzerine Alptekin, yarın saat 11.00'de toplanmak üzere birleşimi kapattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious