TBMM heyeti, ABD'den umutlu dönüyor

  • Giriş : 16.03.2007 / 00:00:00

ABD Kongresi'ne sunulan sözde Ermeni soykırım tasarısı konusunda hafta boyunca Washington'da görüşmeler yapan TBMM heyeti temaslarını tamamladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Heyet üyelerinden AK Parti Kırıkkale Milletvekili Vahit Erdem, tasarının geçmesi ihtimaline ilişkin Türkiye açısından ABD başkentinde daha önce hakim bulunduğu düşünülen olumsuz havanın, değişmekte olduğunu söyledi.

Erdem, temaslar sonunda Türk büyükelçiliğinde düzenlenen basın toplantısında, ''havanın döndüğünü gördük, ama durum hala kritik'' dedi.

Sözde Ermeni soykırım tasarının, Temsilciler Meclisi'nde kabul edilmesi ihtimali konusunda milletvekillerinden tahminde bulunmaları istendiğinde, AK Parti Kırıkkale Milletvkili Vahit Erdem ve İstanbul Milletvekili Egemen Bağış ile CHP İstanbul Milletvekili Ersin Arıoğlu, tasarının genel olarak gündemde tutulmasına karşılık, bu defa geçmeyeceği beklentisini dile getirdiler. AK Parti Ankara Milletvekili Reha Denemeç ve CHP İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil ise ''henüz belli değil'' şeklinde görüş belirttiler.

Heyetin temaslarını özetleyen Egemen Bağış, ''gezi çok başarılı ve verimli geçti. Son dört yılda buraya 10-15 defa geldim, belki bu ziyaret, en başarılısı oldu. Sekiz hafta önceki ziyaretimde bu kadar umutlu değildim. ABD tarafı, şimdi durumun ciddiyetinin farkında'' diye konuştu.

Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın New York'a, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve TBMM heyetlerinin Washington'a yaptığı ziyaretlerin ardından gerek Kongre'nin, gerekse ABD yönetiminin, Türkiye'nin hassasiyetini daha iyi anladığını söyledi.

Halen 70 bine yakın Ermenistan vatandaşının Türkiye'de çalışmasına müsamaha edildiğini anlatan Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Bu kişilerin önemli kısmı Türkiye'de bebek bakıyor. Türk halkında Ermenilere karşı düşmanlık olsa, insanlar en değerli varlıkları olan bebeklerinin bakımını bu kişilere bırakır mı? Bu da gösteriyor ki, Türk halkında Ermenilere karşı düşmanlık yok.'' Egemen Bağış, Türkiye'de ABD'nin son yıllardaki dış politikasına karşı bir tepki olduğunu hatırlatarak, ''Bir de bu tasarının geçmesi durumunda daha da büyük olumsuz etkisi olur. Bu, ittifakımızın bizzat Kongre'nın eliyle baltalanması anlamına gelir'' ifadesini kullandı.

Bağış, Türkiye'nin Ermenistan ile yakınlaşabileceğini, ancak başta ABD'de olmak üzere Batı'da yaşayan Ermeni diasporasının kasıtlı olarak bunu engellediğini belirterek, ''Buradaki Ermeniler, kendileri gibi Hıristiyan olan Amerikan toplumunda erimemek, kimliklerini korumak amacıyla Türk düşmanlığını tutkal olarak kullanıyor, ülkü birliğini, Türk düşmanlığı üzerine oluşturuyor'' diye konuştu.

ARIOĞLU
Milletvekili Ersin Arıoğlu, kritik bir dönemden geçen Türkiye'nin bir çeşit kuşatma altında olduğunu ve soykırım gibi çok büyük bir iftirayla karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

Ermenilerin, Nazi diktatörü Adolf Hitler'e atfedilen ve Musevi soykırımına temel oluşturduğunu ileri sürdükleri ''Ermenilere zamanında yapılanı kim hatırlıyor ki'' sözünün gerçekte sarfedildiğinin hiçbir kanıtının bulunmadığını anlatan Arıoğlu, her durumda, lanetlenen bir kişi olan Hitler'e atfedilen bir sözün, Ermeni iddialarına dayanak teşkil etmesinin kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Milletvekili Reha Denemeç de tasarının, ne Ermenistan'a, ne Türkiye'ye ve ne de ABD'ye bir yararının olmadığını söyledi.

Milletvekili Bihlun Tamaylıgil de heyetin Washington'da başarılı bir çalışma yürüterek Türkiye'nin görüşlerini dile getirdiğini kaydetti.

Vahit Erdem, sözde Ermeni soykırım tasarısının kabulü halinde Türkiye'nin kalbine bir hançer gibi saplanacağını, bu durumda ABD ile ilişkilerin olumsuz etkilenmesinin kaçınılmaz olduğunu kaydetti. Bir dönem Savunma Sanayii Müsteşarlığı görevinde bulunan Erdem, bu durumda ABD'den savunma alımlarının da olumsuz etkileneceğini tahmin ettiğini söyledi.

Milletvekili Erdem, Senato'nun gündeminde bulunan Hrant Dink'in öldürülmesinin kınanması tasarısına da karşı çıkarak, şöyle konuştu:
''Bunun ne yararı var? Kimi kınıyorsunuz? Cinayeti anında kınayan Türk hükümetini mi, sanığın yakalanmasını mı, Türk halkını mı? O Türk halkı, Dink'in cenazesine yüzbinlerce kişinin katılmasıyla bunu zaten kınadı. Türkiye'nin 35 diplomatı öldürüldü, aralarında büyükelçiler de var. Diplomatlar, gittikleri ülkelerin namusuna emanettir. Onların öldürülmesini kimse kınamadı.'' Basın toplantısında terör örgütü PKK konusunda da değinen AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, ABD'nin daha fazla çalışması gerektiğini ve heyetin görüştüğü ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nick Burns'un o yönde işaret verdiğini belirterek, ''ABD'nin, terör örgütü PKK'nın İsviçre'deki paraları kadar, kuzey Irak'taki silah depolarına karşı da harekete geçmesini bekliyoruz'' dedi.

Bağış'ın verdiği bilgiye göre, TBMM heyeti, Kongre'de yaklaşık 30 Temsilciler Meclisi üyesiyle biraraya geldi.

İlk TBMM heyeti, sözde Ermeni soykırım tasarısı konusunda görüşmeler için Şubat sonunda Washington'a gelmişti. Üçüncü heyetin de ay sonunda, aynı amaçla Washington'u ziyaret etmesi öngörülüyor.

Kongre'nin üst kanadı Senato'ya da bir Ermeni tasarısının yeni sunulduğunu hatırlatan AK Parti Ankara Milletvekili Denemeç, üçüncü heyetin temaslarında Senato görüşmelerine ağırlık verilmesinin planlandığını söyledi.

Washington çalışmalarını tamamlayan heyet, Chicago üzerinden Türkiye dönecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious