TBMM heyeti ABD'ye gitti

  • Giriş : 14.04.2007 / 00:00:00

AK Parti ve CHP'li milletvekillerinden oluşan TBMM heyeti, ABD Kongresine sunulan Ermeni Tasarısı konusunda temaslarda bulunmak üzere bu ülkeye gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

THY'ye ait uçakla New York'a hareket eden heyette AK Partiden Yaşar Yakış, Mehmet Dülger ve Zekeriya Akçam ile CHP'den Onur Öymen ve Şükrü Elekdağ yer alıyor. AK Parti Milletvekili Erol Aslan Cebeci'nin de heyete ABD'de dahil olacağı belirtildi.
Heyet adına Atatürk Havalimanı VIP Salonunda açıklama yapan AK Parti Milletvekili Yaşar Yakış, Amerikan Temsilciler Meclisinde, Türkiye'nin sözde Ermeni soykırımını tanıması yolunda çıkarılan 106 sayılı karar konusunda Temsilciler Meclisi üyeleri ve Amerikan kamuoyunu aydınlatmak üzere çeşitli temaslarda bulunacaklarını söyledi.
Aynı amaçla daha önce de parlamentodan iki heyetin bu ülkeye gittiğini hatırlatan Yakış, Ermeni diasporasının 90 yıldır bu faaliyetleri sürdürdüğünü, Türkiye'nin ise bu konuda gecikmiş olarak sahaya çıktığını ifade etti.
Yakış, bu baskıyı sürdürmek ve zamana yaymak gerektiğini dile getirerek, 24 nisandan sonra da bu konudaki temasların ve çabaların devam ettirilmesi gerektiğini vurguladı.
Yaşar Yakış, ''Dünya kamuoyunda Ermeniler uzun yıllara yaydıkları çabalarla bir efsane yaratmış durumdalar. Bu efsanenin doğru olmadığını sadece Amerikan kamuoyuna değil, öteki ülkelerin kamuoyuna anlatmak görevi Türkiye'ye düşer'' dedi.
Bir soru üzerine, Ermeni Tasarısının geçip geçmemesinin ortada olduğunu ifade eden Yakış, şunları söyledi:
''Amerika'da bu konu şu anda iç politik dengelerin etkisi altında. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Başkan George Bush'un her isteğine ne kadar kuvvetle karşı çıkmak isteyeceğine göre belirlenecek. Yoksa sözde Ermeni soykırımının olup olmadığı meselesine göre değil. Amerikan iç politikasına alet oluyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious