TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na CHP boykotu

  • Giriş : 12.12.2007 / 17:01:00

Başkanvekilliği görevine CHP'li üyenin seçilmemesi TBMM İnsan Hakları Komisyonu'da sert tartışmalara yolaçtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AKP'den sonra en çok üyeye CHP'nin sahip olduğu gerekçesiyle istediği başkanvekilliğinin MHP'ye verilmesini protesto eden CHP'liler başka görev kabul etmedikleri gibi çalışmalara da katılmıyorlar. CHP'li üyelerin protesto ederek girmediği komisyon toplantısında ise boş katip üyeliğine DSP İstanbul Milletvekili Ayşe Jale Ağırbaş seçildi.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nda görev dağılımı nedeniyle yaşanan tartışmalar durulmuyor. AKP'den sonra en çok üyeye CHP'nin sahip olduğu gerekçesiyle istediği başkanvekilliğinin MHP'ye verilmesini protesto eden CHP'liler başka görev kabul etmedikleri gibi çalışmalara da katılmıyorlar.
TBMM İnsan Hakları Komisyonu AKP Mersin Milletvekili Zafer Üskül başkanlığında toplanarak gündemdeki konuları görüştü. Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantıya CHP'li üyeler girmedi. Toplantıda yaklaşık 3 aydır boş bulunan katip üyelik için seçim yapıldı.

-GÖREV DAĞILIMI SANCISI

23. Dönem başında komisyon, yaptığı ilk toplantıda, Başkanlığa Zafer Üskül'ü, Başkanvekillerine AKP İstanbul Milletvekili Halide İncekara ile MHP Yozgat Milletvekili Mehmet Ekici'yi ve Sözcülüğe AKP Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt'u seçmişti. Katip üyelik için de CHP'ye öneride bulunulmuştu. CHP ise iktidar partisi AKP'den sonra, grubu bulunan partiler arasında, TBMM'de en çok milletvekiliyle temsil edilen partinin CHP olduğu gerekçesiyle, bu öneriyi kabul etmemiş ve MHP'ye verilen başkanvekilliği görevini istemişti. Komisyon Başkanı Üskül ise ikinci başkanvekilliği görevinin en çok milletvekili olan partiye verilmesi şeklinde bir teamül olmadığını belirterek, CHP'nin bu önerisine katılmamıştı. CHP de komisyona katip üyelik için isim bildirmemişti. CHP'nin protesto ederek girmediği toplantıda, yaklaşık 3 aydır boş bulunan katip üyeliğe DSP İstanbul Milletvekili Ayşe Jale Ağırbaş seçildi.

-3 AYRI KOMİSYON KURULDU-

Toplantıda üç ayrı alt komisyon kurulması da benimsedi. Sürekli çalışacak olan alt komisyonlar konulara göre yerinde inceleme yapacak.
Buna göre yeni kurulacak alt komisyonlar şöyle;
-Kişisel ve Siyasal haklar komisyonu: Düşünce, vicdan ve din özgürlüğü her türlü şiddet işkence kötü muamele gibi gelen konuları inceleyecek.
-Ekonomik ve Sosyal komisyon: toplumsal olayları aile ve çocuk ile ilgili konuları,
-Uluslararası Mevzuat komisyonu ise: Yurt dışındaki insan hakları ihlalleri ve mevzuatın uluslararası hukuk normları çerçevesinde incelenmesi konularında çalışacak.
DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, İzmir Seferihisar'da gemiyle yurt dışına geçmek isteyen yabancı uyruklu bir çok kişinin, batan gemide ölmesi konusunu gündeme getirerek, mültecilerle ilgili bir alt komisyon kurulmasına ilişkin önerisi de benimsendi.
Toplantıda, İstanbul'daki Ali Kul Çok Programlı Lisesinde görevli edebiyat öğretmeninin, alevi bir öğrenci üzerinde baskı kurması ve dövmesiyle ilgili hazırlanan alt komisyon raporu da görüşülerek kabul edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious