TBMM Onur Ödülü İhsan Doğramacı'ya verildi

  • Giriş : 30.05.2007 / 14:55:00

Prof. Dr. Doğramacı, TBMM Tören Salonuna gelişinde, ayakta ve alkışlarla karşılandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Törene, Doğramacı’nın eşi Ayser, oğulları Ali ve Osman Doğramacı ile kızı Şermin Savaşçı da katıldı.
Törende, devlet bakanları Beşir Atalay ve Nimet Çubukçu, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bazı milletvekilleri ve çok sayıda davetli de hazır bulundu.
İlk olarak törende, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tunçalp Özgen tarafından, Doğramacı’nın özgeçmişi okundu.
Ardından Başkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Mithat Çoruh, Hacettepe Üniversitesinden Dr. Yalçın Ergir ve Başkent Üniversitesi Rektörü Mehmet Haberal, Doğramacı ile ilgili anılarını anlattılar.

"DOĞRAMACI, EĞİTİMDE SAĞLIKTA DÖNÜM NOKTASIDIR"
Prof. Dr. Haberal, yokluklardan kurulan Türkiye’nin, odun ateşinden, bugün lazer kullanan bir ülke haline geldiğini ifade etti.
Kendini riske ederek, sağlıkta, eğitimde çok önemli katkı sağlayan insanlar olduğunu ifade eden Haberal, bu kişilerin başında Doğramacı’nın geldiğini söyledi.
"Doğramacı, Hacettepe Üniversitesini kurmasaydı, bugün ülkemizde tıp fakülteleri kurulmamış ya da çok zor şartlarda kuruluyor olacaktı" diyen Haberal, Doğramacı’nın, sağlıkta, eğitimde bir dönüm noktası olduğunu ifade etti.

"FAHRİ BÜYÜKELÇİ"
Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de Doğramacı’ya, yerle yabancı kuruluşlar tarafından çok sayıda nişan ve ödül verildiğini anımsattı.
Gül, Doğramacı’nın, Türkiye’nin gurur duyduğu bir vatandaşı ve bilim adamı olduğu kadar, dünyada Türkiye’nin tanıtımına önemli katkılarda bulunan, ülkeyi çeşitli uluslararası platformlarda onurla temsil eden fahri bir büyükelçi olduğunu da söyledi.
Doğramacı’nın, "vakıf adamı" olduğunu ifade eden Gül, "Doğramacı, tek bir yaşama onca başarıyı sığdırabilmiş istisna insanlardan biridir.
Bakanlığımız, Sayın Hocamız ile çok yakın bir işbirliği içindedir. Bu çerçevede, Irak’ta 200’e yakın Türkçe eğitim veren okul faaliyet göstermektedir, 1400’e yakın öğretmen, hocamızın koordinatörlüğünde eğitilmiştir" diye konuştu.
Gül, eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın, Doğramacı’yı, "Hayır ve yardımseverliğini sadece kendi ülkesiyle sınırlı tutmayan, örnek bir dünya vatandaşı" olarak tanımladığına da işaret etti.

"ÇABA GÖSTEREN HERKESİ DESTEKLEMEK"
Gül’den sonra kürsüye çıkan TBMM Başkanı Bülent Arınç, TBMM’nin, yaptıkları çalışmalarla, ülkeye hizmette bulunan insanları desteklemeyi ve ödüllendirmeyi, kendisine ilke edindiğini söyledi.
Arınç, bu amaçla Meclisin Milli Egemenlik Yılı olarak kutlanılan 2005’ten bu yana iki ayrı kategoride, ülkenin adını onurla tüm dünyaya
duyuran, millete hizmet eden ve emek verenleri ödüllendirmeye başladığını belirtti. Geçen ay, 47 kişi ve kuruma, TBMM Üstün Hizmet Ödülleri verdiklerini anımsatan Arınç, uluslararası alanda kazandığı üstün başarılarla, Türkiye’nin temsiline ve tanıtımına katkı sağlayan kişilere de "TBMM Onur Ödülü" takdim ettiklerini kaydetti. Arınç, Meclisin, Türkiye için çaba gösteren herkesi desteklemek, onurlandırmak ve sonraki kuşakları yüreklendirmek için bu ödülü vermeyi kararlaştırdığını ifade etti.

"BAŞARIYA ADANMIŞ BİR HAYAT"
TBMM Başkanlık Divanının 15 Martta aldığı kararla, bu yılki TBMM Onur Ödülü’nün, aday gösterilen 3 kişi arasından Prof. Dr. İhsan Doğramacı’ya verilmesinin oybirliğiyle kabul edildiğini ifade eden Arınç "Sayın Doğramacı’nın hayat hikayesi anlatılırken, bir kez daha gördük ki kendisi çalışmalarıyla bu ödülü gerçekten hak etmiş, Türkiye’nin gurur duyduğu bir bilim ve eğitim adamıdır" diye konuştu.
Doğramacı’nın, kurduğu üniversiteler, eğitim hayatına sağladığı büyük katkılar ve tıp alanında elde ettiği akademik başarılar nedeniyle bu ödüle layık görüldüğünü belirten Arınç, şöyle konuştu:
"Doğramacı denilince, akla bilim, eğitim, sağlık yatırımlarının yanı sıra başarıya adanmış bir hayat geliyor. Parlak akademik kariyeri, üyesi ya da kurucuları arasında yer aldığı çok sayıda uluslararası bilim ve eğitim kurumlarıyla, hayatını ülkesine ve insanlığa hizmete adamış bir insandır Sayın Doğramacı.
Bilimde, kültürde, sanatta, sporda ya da başka bir alanda, Türkiye’nin adını onurla tüm dünyaya duyuran ve bu ülkenin halkını şerefle temsil eden her vatandaşımız, inanıyorum ki; her zaman arkasında Meclisimizin gücünü hissedecektir. Böylece Sayın Doğramacı gibi ömrünü, insanlığın ve Türkiye’nin hizmetine sunmuş bilim ve eğitim adamlarımız, hak ettikleri onuru ve desteği almış olacaktır." Arınç, Doğramacı’nın başarılarla dolu hayatının motivasyon kaynağının, bitmek tükenmek bilmeyen, ülkesine ve insanlığa hizmet azmi ve mücadelesi olduğuna inandığını dile getirerek, "Doğramacı, tüm enerjisini de bu hizmet aşkından alıyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious