TBMM Üstün Hizmet Ödülleri sahiplerini buldu

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

TBMM Üstün Hizmet Ödüllleri sahiplerini buldu. 19 ilden 27 kişi ve kuruluşa TBMM Başkanı Bülent Arınç tarafından TBMM Üstün Hizmet Ödülü verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Tören Salonu'nda gerçekleşen törene TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın yanı sıra İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı. Üstün Hizmet Ödülleri, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milletine ulusal ve uluslararası düzeyde üstün hizmetlerde bulunan, Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlayan, halkın refahı, eğitimi, mutluluğu ve sosyal gelişimi için yararlı hizmetlerde bulunan 27 kişi ve kuruluşa bu yıl ilk kez verildi.

TBMM Üstün Hizmet Ödülleri, Başkan Bülent Arınç tarafından soyadı sırasına göre sahiplerine verildi. TBMM Üstün Hizmet Ödülü'nü almaya hak kazananlar şöyle: Güler Sabancı, Oral Baytok, Recai Gizer, Mehmet Erdemoğlu, Ömer Duruk, Zehra-Emine Kadıköylüoğlu, Cemil Özgür, Ahmet Eren, İzzet Baysal Vakfı, İbrahim Bodur, Hacı Ali Akın, Abdülkadir Konukoğlu, Mehmet Tekerlek, Süheyla Tahanoğlu, Prof. Dr. Sabahaddin Zaim, Şakir Eczacıbaşı, Salih İşgören, MADO (Kahramanmaraş Yaşar Dondurma ve Gıda Maddeleri A.Ş), Hacı Boydak, Refik Altaş, Neşet Ertaş, Ahmet Çalık, Prof. Dr. Metin Sözen, Zeynel Abidin Erdem, Kazım Yılmaz ve Şevket Yardımcı.

Törende bir konuşma yapan TBMM Başkanı Bülent Arınç, Meclis'in milletin Meclisi, demokrasinin kalbi ve millet iradesinin temsil yeri olduğunu söyledi. Arınç, Türkiye'de milletine hizmet edenlere, vefakarlık ve kadirşinaslık olarak, maddi anlamda mütevazı, manevi anlamda çok büyük değeri olan bir ödül takdim ettiklerini ifade etti. Arınç, Üstün Hizmet Ödülü için çok sayıda başvuru olduğunu, bunları değerlendirerek, 29 Ekim'in kutlandığı haftada yine ödül vereceklerini söyledi.

Gayretli, çalışkan, kazandığını milleti için harcayan çok değerli kişiler bulunduğunu belirten Bülent Arınç, ''Ne mutlu ki böyle bir milletin çocuklarıyız'' diye konuştu. Arınç, ''Bunlardan sadece bir tutamını ödüllendiriyoruz. Fakirlik ve yoksulluk içinde büyümüş, çalışmış, gayret etmiş, kazandıklarının büyük kısmını, memleketine, milletine bir borç olarak ödemiş insanlar karşımızda. Bunlar yaşı ne olursa olsun ödül alanları, eli öpülesi kişilerdir. Ben de hepsinin ellerinden öpüyorum'' dedi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, konuşmasından sonra ödül sahiplerine ödüllerini tek tek taktim etti. Ödül sahiplerine altın kaplama madalya ve berat verildi. İzzet Baysal Vakfı adına ödülü alan Vakfın Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal ile Cafer Recai Gizer'in ödülü alırken gözleri doldu. Ahmet Baysal, babası İzzet Baysal'ın, ölümünden 6 yıl sonra da unutulmamasından duyduğu mutluluğu ifade etti. Zeynel Abidin Erdem, ödülünü alırken, İstanbul-Ankara Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri ve Patrik Vekili Yusuf Çetin ve Mardin Metropoliti Saliba Özmen'i de yanına çağırdı.

Kültür-sanat hayatına ve Türkiye'nin tanıtımına sağladığı katkılardan dolayı ödüle layık görülen Neşet Ertaş kürsüye çıktığında Bülent Arınç, Ertaş'ın herkes tarafından aday gösterilebilecek bir isim olduğunu söyledi. Arınç'ın ''Saz yok, bağlama yok. Niye böyle tek başına geldiniz?'' demesi üzerine Neşet Ertaş, ''Kahı saz, kahı söz, kahı cilve, kahı naz'' şeklinde karşılık verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious