TBMM Zeytin Araştırma Komisyonu Mardin'de

TBMM Zeytin Araştırma Komisyonu Mardin'de.35840
  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde zeytin ve zeytinyağı ile diğer bitkisel yağların üretimindeki sorunları araştıran komisyon Mardin'e geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı ve Edirne Milletvekili Necdet Budak, zeytin ve bitkisel yağlarla ilgili 14 Şubat'ta başlayan komisyon çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Ege Bölgesi'ndeki incelemelerden sonra Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde de yapılan zeytincilik faaliyetlerini yerinde incelemek üzere bölgeye geldiklerini belirten Budak, Türkiye'nin son yıllarda zeytincilikte büyük yol kat ettiğini söyledi.

Budak, "Türkiye'deki zeytinyağı ve zeytin üretimi sektörünün önü açıktır. Türkiye zeytininin dünya pazarında rekabet edecek bir güce ulaşması için çalışmalara başladık. Önümüzdeki birkaç yılda 2 ile 3 milyar dolar ihracat yapma imkânı olan bir sektör haline geleceğiz. Biz bu bölgede özelikle Dara ve Derik bölgesinde yetişen zeytinciliğin kalitesini araştırmak için geldik. Burada yetişen zeytinlerin dünya kalitesi standartlarını taşımaktadır. İnşallah Mardin'den bütün dünyaya zeytin ihracat edecek bir kapasiteye ulaşacağız" dedi. TBMM komisyon üyelerinden oluşan 12 milletvekili, değerlendirme toplantısını basına kapalı gerçekleştirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious