TBMM Zeytincilik Araştırma Komisyonu Edremit'te

TBMM Zeytincilik Araştırma Komisyonu Edremit'te.35840
  • Giriş : 07.05.2006 / 00:00:00

Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu, bölgede yaklaşık 80 bin hektar alanda 11 milyon zeytin ağacı bulunduğunu belirterek, Türkiye üretiminin yüzde 20'sini bölgenin karşıladığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Vali Hatipoğlu, zeytinin sorunlarını sadece üretici yönünden düşünmemek gerektiğini, 'var ve yok yılı'nın göz önünde bulundurulması, zeytin zararlıları ile mücadele edilmesi, çiftçinin bilgilendirilmesi, ihracatın arttırılmasının önem arzettiğini kaydetti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Zeytin ve Zeytinyağı Araştırma Komisyonu üyeleri, Balıkesir'in Edremit ilçesinde üreticilerle bir araya gelerek, zeytincilerin meselelerini tartıştı.

Edirne Milletvekili Necdet Budak'ın başkanlığını yaptığı 12 milletvekilinden oluşan komisyon üyelerinin katıldığı toplantı Adramis Otel'de yapıldı. Toplantıda konuşan Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu, "Balıkesir merkez, körfez ve Marmara olarak değerlendirilen ve 15. sırada olan Balıkesir, sosyo-ekonomik durum bakımından yüksektedir. Balıkesir toplam hayvan üretiminde 1. sırada, toplam tarımsal alanda ise 3. sıradadır. Bölgede yaklaşık 80 bin hektar alanda 11 milyon zeytin ağacı bulunmakta, Türkiye üretiminin yüzde 20'sini karşılamaktadır. Zeytinin sorunlarını sadece üretici yönünden düşünmemek gerekir. Var ve yok yılının göz önünde bulundurulması, zeytin zararlıları ile mücadele edilmesi, çiftçinin bilgilendirilmesi, ihracatın arttırılması önem arz etmektedir. Zeytinciliğin gelişerek dünyada hak ettiği yeri bulabilmesi, sorunların yerinde görüşülüp tespit edilmesiyle olur" dedi.

Komisyon Başkanı Edirne Milletvekili Necdet Budak ise, sorunları yerinde tespit etmek ve çözüm yolları üretmek için bölgeye geldiklerini ifade ederek, "Komisyonumuz iktidar ve muhalefetin desteği ile 14 Şubat'ta kuruldu. 14 Haziran'da da tüm sorunların yer aldığı bir rapor hazırlanacak. Çeşitli görüşmeler sonrasında ilk olarak Ege Bölgesi'ne geldik. Bize aktaracağınız sıkıntılar rapora yansıyacak. Zeytin ve zeytinyağı parlayan bir yıldız. AB sürecinde rekabet edebileceğimiz bir konu. Zeytinde 2 milyar dolar ihracat yapabilir, AB'ye girmeden daha fazla dikim yapabiliriz. Zeytin sorunlarını Başbakan'a kadar götürüp anlatıyoruz. TBMM çatısı altında banka hortumlamalarıyla ilgili komisyon kurmuyor, milli ekonomiye katkı sağlayacak komisyonları kuruyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından söz alan üreticiler, özellikle bölgede 50 bin çiftçi ailesi bulunduğunu, zeytin sineği ile mücadele birliğinin tahsilatlarının düştüğünü ve borçların arttığını, cezbedicinin (zilay ilacı) hibe verilmesini, primin ise 1 Euro'ya çıkartılmasını istedi. Gelecekte zeytin ağacı dikiminde sıkıntıya sebebiyet verecek dikimler olduğunu belirten üreticiler, uygun çeşitlerin bölge araştırması yapılarak uygun yerlere getirilmesi gerektiğini vurguladı. 70-80 yıllık kanunların kaldırılmasını isteyen, üreticinin ölmüş durumda olduğunun altını çizen çiftçiler, 14 Ocak'ta Başbakan'ın yaptığı açıklamada, 10 kuruşluk primi açıklamaya utandıklarını, komisyonun utandırmamasını istediler. Konuşmada ayrıca, koyun ağıllarının zeytinlerden uzaklaştırılması da talep edildi.

Edremit Ticaret Borsası Başkanı Tarkan Denizer de, özellikle Edremit ve Zeytinli belediyelerinin desteği ile 2 arıtma tesisi kurulduğunu söyledi. Pilot tesislerin akademisyenler ve komisyon tarafından incelenmesi gerektiğini ifade eden Denizer, olası bir doğal afet veya bir konumda üretilebilen sadece zeytinyağı olduğunu kaydetti. Denizer, "Bunu kaybedebiliriz. Bunu kaybetmemek için milli ürün yapmamız gerekir" ifadelerini kullandı.

Ege İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Türkmenoğlu ise, Türkiye, zeytinyağında ivme kazanmışken, vakit kaybedilmemesi gerektiğini vurguladı.

Diğer yandan, zeytin ağaçlarının kesilmesine sinirlenen bir üretici ise, imar kanununun gözden geçirilmesi gerektiğini, herkesin zeytin ekmeye, yetiştirmeye çalıştığı ortamda, elde hazır bulunan zeytin ağaçlarının kökünden söküldüğünü, bu katliama ve betonlaşmaya dur denilmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious