TBMM'de 361 İsrail dostu vekil çıktı

TBMM'de 361 İsrail dostu vekil çıktı.19134
  • Giriş : 30.12.2008 / 08:40:00
  • Güncelleme : 30.12.2008 / 00:08:01

Filistin’e gerçekleştirdiği hava saldırılarıyla Gazze’yi harabeye çeviren İsrail’in Meclis’teki dostlarının isimleri açıklanmıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başkanlığını AKP'li Nur Suna Memecan'ın yaptığı Türkiye-İsrail Dostluk Grubu'nda 361 milletvekili bulunuyor.

İsrail'in sivilleri de katlettiği Gazze saldırısına tepkiler sürerken, Meclis'teki suskunluk dikkat çekiyor. Başkanlığını AKP'li Nur Suna Memecan'ın yaptığı Türkiye-İsrail Parlamentolar arası Dostluk Grubu'nda 361 milletvekili üye olarak bulunuyor. Ancak bu isimlerden bugüne kadar sadece Eskişehir milletvekili Murat Mercan dostluk grubu üyeliğinden istifa etti.

Filistin'e gerçekleştirdiği saldırılarla Gazze'yi tam bir harabeye çeviren İsrail'in TBMM'deki dostluk grubu sessizliğini koruyor. 361 milletvekili ile rekor denecek seviyede üyeye sahip olan ve Başkanlığını AKP'li Nur Suna Memecan'ın yaptığı Türkiye-İsrail Parlamentolar arası Dostluk Grubu'nun üyeleri ilginç bir gerekçe ile kamuoyuna duyurulmuyor. Pek çok ülkenin dostluk grubu üyeleri TBMM'nin internet sayfasında yer alırken, Türkiye-İsrail Dostluk Grubu'nun üyeleri kamuoyuna açıklanmıyor.

BAŞKAN SESSİZ

AKP milletvekillerinin ağırlıkta bulunduğu 316 kişilik dostluk grubunda başkan Memecan, milletvekillerine olayı kınadıklarını söylemekle yetindi. Meclis'te geçen dönem de Türkiye-İsrail Dostluk Grubu gerilimi yaşanmıştı. Geçen dönem toplam üye sayısı 160 civarında olan Dostluk Grubu'nun yönetimini CHP'nin alması üzerine, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile gruba üye kaydının arttırılması ve yönetime geçilmesi istenmişti. Başbakan'ın talimatının ardından, AKP'li milletvekilleri harekete geçmiş ve grubun üye sayısı 273'e çıkmıştı. Yönetimi de AKP'li milletvekilleri almıştı.

2 AKP'li İsrail Dostluk Grubu'ndan istifa etti

AKP Eskişehir Milletvekili Murat Mercan ve AKP Şanlıurfa Milletvekili Abdülkadir Emin Önen Türkiye-İsrail Parlamentolararası Dostluk Grubu üyeliğinden istifa ettiklerini açıkladı.

Akşam saatlerinde de AKP Şanlıurfa Milletvekili Yahya Akman üyesi olduğu, Türkiye-İsrail Parlamentolararası Dostluk Grubu'ndan istifa ettiğini açıkladı. Akman yaptığı yazılı açıklamada; "Barış için uğraş verdiğimiz, Ortadoğu'yu yeniden kan kan gölüne çeviren İsrail'in, saldırısından sonra barışa ilişkin ümitlerim azalmıştır. Saldırıları kınıyorum ve İsrail dostluk grubundan istifa ediyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*