TBMM'de 5 kurumun bütçesi onaylandı

TBMM'de 5 kurumun bütçesi onaylandı.30064
  • Giriş : 17.12.2008 / 18:06:00

TBMM Genel Kurulunda, Cumhurbaşkanlığı, TBMM, RTÜK, Anayasa Mahkemesi ve Sayıştayın 2009 yılı bütçeleri kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, ''Alevi kültürüne ekranlarda yeterince yer ayrılmadığı'' yakınmalarının doğru olduğunu belirterek, ''Sadece TRT'de değil, kültür kanallarında, en kısa zamanda, güzel, ciddi programlarla açığımızı kapatmamız lazım. Buna, sırf Alevi vatandaşlarımız için değil, hepimiz için ihtiyaç var'' dedi.

TBMM Genel Kurulunda, Cumhurbaşkanlığı, TBMM, RTÜK, Anayasa Mahkemesi ve Sayıştayın 2009 yılı bütçeleri kabul edildi.

Hükümet adına konuşan ve soruları yanıtlayan Devlet Bakanı Aydın, Alevi kültürüne yeterince yer ayrılmadığı konusundaki yakınmaların doğru olduğunu ve ihmalin bulunduğunu söyledi. Aydın, şöyle konuştu:

''Sadece TRT'de değil, kültür kanallarını bütünüyle düşünecek olursak, orada en kısa zamanda, güzel, ciddi programlarla o açığımızı kapatmamız lazım. Buna, sırf Alevi vatandaşlarımız için değil, hepimiz için ihtiyaç var. Madem hepimiz bu ülkenin vatandaşıyız, inanç yönüyle de bir şemsiye altındayız, Aleviliğin Sünniliği, Sünniliğin Aleviliği bilmemesi, az bilmesi, yanlış bilmesi kadar, bizim kültürümüz, milli güvenliğimiz, birlik ve beraberliğimiz açısından daha zarar verici bir şey olduğunu düşünmüyorum.''

-''NE SABIKASINA BAKTI NE DE SORDU''-

TRT'de Kürtçe yayın yapılmasına yönelik sorulara karşılık Aydın, bu konuda çalışmaların sürdüğünü vurguladı. Aydın, sözlerine şöyle devam etti:

''Çalışırken de -bana sorduklarını da zannetmeyin, bildiğim alan değil- bu konuda yazan, çizen insanlarla konuştular. 'Bu konuları biliyor' şeklinde kanaat uyandıran insanlar var. AK Parti'nin Kızılcahamam'da geniş katılımlı bir toplantısı oldu. Orada bu işi en güzel, en bilimsel, en iyi şekilde nasıl yaparız diye, oturdular. TRT, bu arkadaşları davet ederken, hiç kimsenin ne sabıkasına baktı ne de sordu. Öyle bir görevi de yoktu. Düşünen, bilim adamları, bu ülkeyi seven insanlar olarak, onlara 'bizim böyle bir teşebbüsümüz var, bu konuda ne diyorsunuz, fikriniz nedir, istişareden hayır doğar' dedi ve başladılar.''

Bakan Aydın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''Ya sev ya terk et'' yönünde açıklamalarda bulunduğuna dair eleştirilere açıklık getirdiği dünkü TBMM Genel Kurulundaki konuşmasından alıntı yaptı. Aydın'ın, tutanaklardan yaptığı alıntıya DTP'liler, ''Özür borcunuz var, özrünüz kabahatinizden büyük'' diye tepki gösterdi. Aydın, tutanağı okuduğunu, tutanağın tarih olduğunu ve tarihi değiştiremeyeceğini ifade etti.

DTP'lilerin laf atmalarını sürdürmesi üzerine Aydın, ''Dinlemiyorum. Ben vazifemi yapıyorum. Başbakan dahil, Hükümet ile ilgili her türlü iddiayı cevaplandırma görevim var'' dedi.

-''ADALET VE EŞİTLİK FARKLI ŞEYLER''-

TBMM bütçesi üzerindeki soruları yanıtlayan TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil de TBMM'de uzman, stenograf, doktor ve 4-B'ye göre çalışan sözleşmeli personel dışında, Meclis personeline zam yapıldığını söyledi.

Pakdil, ''Yardımcı hizmetler kadrosunda çalışanların, memuriyete geçirilmesiyle ilgili olarak Başkanlık Divanında alınan karar var, bu konu değerlendirme aşamasında'' dedi.

TBMM'de 4-C kapsamında bin 336 personelin çalıştığını bildiren Pakdil, bu personelin ücretinin iyileştirildiğini söyledi.

Pakdil, TBMM'ye sınavla alınan uzmanlar ile diğer personelin ücretinin eşitlenmesi halinde farklı bir durumun ortaya çıkacağını kaydederek, adalet ve eşitliğin farklı şeyler olduğunu söyledi.

TBMM'ye sınavsız personel alınmadığını, zaman zaman naklen geçişlerin olduğunu anımsatan Pakdil, sadece TBMM Başkanı'nın yetkisinde istisnai memuriyetlerin bulunduğunu belirtti. Pakdil, ''Eğer 'TBMM Başkanı, istisnai memuriyet hakkını kullanmasın' derseniz, hem kendimize hem başkanlık makamına haksızlık yapmış oluruz'' dedi.

-''BİN 113 HESAP İNCELENDİ''-

Sayıştay Başkanı Mehmet Damar da Sayıştayın ''düzenlilik denetimi ve performans denetimi'' olmak üzere 2 denetim yaptığına işaret etti.

Damar, 2007'de bin 113 hesap incelendiğini belirterek, ''Yolsuzluklar sonuca ulaşmadan, hesap yargısı bitmeden, hangisinde kaç tane var, bunları tespit etmemiz mümkün değil'' diye konuştu.

Mehmet Damar, geçen yıl 16 büyükşehir belediyesinin tamamının, 65 il belediyesinden 59'unun, büyükşehire bağlı 77 ilçe belediyesinden 66'sının, büyükşehire bağlı 24 kuruluştan 17'sinin, 143 ilçe belediyesi ve 12 belde belediyesinin denetlendiğini bildirdi.

Konuşmaların ardından kurumların 2009 yılı bütçeleri kabul edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*