TBMM'de BBG evine dönüşecek

TBMM'de BBG evine dönüşecek.22073
  • Giriş : 03.01.2008 / 20:40:00

TBMM tarihinde ilk kez makam odaları, milletvekili odaları ve iç kulisler dışında her yere kamera yerleştirilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sınır ötesi operasyonun başlamasıyla birlikte, istihbarat birimlerinin elde ettiği bilgiler doğrultusunda yakalanan canlı bombalar, başta İstanbul ve bazı kentlerde gerçekleştirilen kundaklama olayları toplumun her kesiminde güvenlik önlemlerinin artırılmasına neden oldu.

İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen ve kentlerin giriş çıkışlarında, kamu kurum ve kuruluşlarında, büyük iş merkezleri gibi yerlerde yoğun güvenlik önlemleri talimatlarının ardından Türkiye Büyük Millet Meclis'i de harekete geçti. Planlanan yeni önlemler çerçevesinde TBMM bundan sonra yüksek teknoloji ile korunacak. Makam odaları ve iç kulisler gibi özel çalışma hayatına ilişkin alanlar dışında heryer güvenlik kameralarıyla izlenecek. Güvenlik önlemleri sadece güvenlik kameralarıyla sınırlı kalmayacak, eşgüdümlü olarak başka güvenlik sistemleri de uygulanacak. Ancak, şimdilik bu çalışmalar sır gibi saklanıyor.

MEVCUT DURUM YETERSİZ

Meclis Başkanlığı tarafından yürütülen yeni güvenlik sistemi çalışmaları hakkında ANKA'ya bilgi veren TBMM İdare Amiri Muhyettin Aksak, Meclis'in Türkiye'nin en önemli kurumu olmasına rağmen bugüne kadar hiçbir güvenlik sistemiyle korunmadığına dikkat çekti. Meclis'in güvenlik sisteminin yetersiz olduğunu savunan Aksak, "Bugün en küçük bakkal dükkanı bile kamera sistemiyle korunuyor. Meclis gibi bir yerin daha sıkı korunması lazım. Geç kalınmış bir çalışma. Çalışmalar uzun süreden beri devam ediyor. Yakın bir zamanda Meclis'in her tarafı yüksek güvenlik sistemleriyle korunacak" dedi.

Aksak, ilk etapta güvenlik kameralarının Meclis'te bulunan bütün giriş ve çıkış kapılarına, Meclis kampüsü içerisinde belli noktalara yerleştirileceğini söyledi. Aksak, Meclis'in büyük bir yer olduğunu ve etrafında ise tel örgülerin bile olmadığına işaret ederek, "Çalışmamız kamera sistemiyle birlikte son sistem yüksek teknoloji içeren uygulamalara geçeceğiz" diye konuştu.

MAKAM VE İÇ KULİSLER İZLENMEYECEK

Güvenlik sistemi çerçevesinde Meclis Başkanı, Başkanvekilleri, İdare amirleri, Komisyon başkanları ve milletvekili makam odaları gibi özel çalışma hayatına yönelik alanlar kapsam dışı bırakılırken, iktidar ve muhalefet iç kulislerine de kamera yerleştirilmeyecek. Ancak, bu bölümler dışında Meclis'in her tarafına kameralar yerleştirilecek. Meclis, 24 saat kamera sistemiyle korunacak. Bunun için özel bir teknik ekip oluşturulacak. Meclis'in güvenlik sistemiyle ilgili çalışmaların içinde Türk Telekom A.Ş de bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious