TBMM'de bu hafta neler görüşülecek?

TBMM'de bu hafta neler görüşülecek?.19556
  • Giriş : 03.02.2008 / 12:17:00

TBMM Genel Kurulu bu hafta AK Parti ve MHP'nin üniversitelerde uygulanan başörtüsü yasağını kaldırmayı öngören Anayasa değişiklik teklifi ile Vakıflar Yasası'nı görüşecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM, bu haftaki mesaisinin büyük bölümünü Anayasa değişikliğine ayıracak. AK Parti ve MHP'nin üzerinde uzlaşarak TBMM Başkanlığı'na verdiği ve geçtiğimiz Cuma günü Anayasa Komisyonu'nda sert tartışmalardan sonra kabul edilen değişiklik teklifi, Anayasa'nın 10. ve 42. maddelerinde değişiklik yapılmasını öngörüyor.

Teklifin 1. madde Anayasa'nın 10. maddesinde değişiklik yapılmasını öngörüyor. Teklifle Anayasa'nın 'Kanun önünde eşitlik' başlıklı 10. maddesinin son fıkrasına, "ve her türlü kamu hizmetlerinden yararlanılmasında" ibaresi eklenecek. Maddesinin değişiklikten sonraki son şekli şöyle olacak: "Devlet organları ve idari makamları, bütün işlemlerinde ve her türlü kamu hizmetlerinin yararlanmasında kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır."

Teklifle Anayasa'nın 42. maddesinde de değişiklik yapılması öngörülüyor. Anayasa'nın 'Eğitim ve öğretim hakkı ve ödevi' başlıklı 42. maddesinde yapılacak değişiklik şu şekilde olacak: 42. maddenin 6. fıkradan sonra gelmek üzere 7. fıkra olarak, ''Kanunda açıkça yazılı olmayan herhangi bir sebeple kimse yüksek öğrenim hakkını kullanmaktan mahrum edilemez. Bu hakkın kullanımının sınırları kanunla belirlenir'' ibaresi eklenecek.

Anayasa değişiklik teklifinin ilk tur görüşmeleri 6 Şubat Çarşamba, ikinci tur görüşmeleri ise 9 Şubat Cumartesi günü yapılacak. Değişiklik teklifinin Genel Kurul'da kabul edilmesi için 330 milletvekilinini oyu yeterli olacak. Ancak bu durumda Cumhurbaşkanı yasayı onaylarsa doğrudan referanduma gidilmesi gerekiyor. Anayasa değişikliğinin referanduma gitmeden kabulü için 367 ve üzerinde bir oy alması gerekiyor. AK Parti ve MHP'nin milletvekili sayısı 410'u buluyor. DTP'de değişikliğe 'evet' oyu vereceğini açıklamıştı. Bu nedenle 367 konusunda bir sıkıntı bulunmuyor.

TBMM Genel Kurulu, Anayasa değişikliğinden önce Vakıflar Yasası'nı ele alacak. Görüşmelerine geçtiğimiz hafta başlanan ve muhalefetin sert tepki gösterdiği tasarının görüşmelerine bu hafta kaldığı yerden devam edilecek. Vakıflar Kanunu'nun 9 maddesi 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilmiş, bu maddeler Adalet Komisyonu'nda aynen kabul edildikten sonra Genel Kurul gündemine yeniden gelmişti.

TBMM Adalet Komisyonu'nda Yargıtay Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngeren tasarıyı görüşecek. 22. dönemde de TBMM gündemine gelen ancak muhalefetin tepkisi nedeniyle yasalaşamayan tasarı, Yargıtay'daki üye sayısının 250'den 150'ye düşürülmesini öngörüyor. Bölge İstinaf Mahkemeleri'nin kurulmasını öngören tasasırının yasalaşması halinde Yargıtay'ın iş yükü önemli ölçüde hafifleyecek.

TBMM'de 5 Şubat Salı günü grubu bulunan siyasi partilerin grup toplantıları yapılacak.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious