TBMM'de bu hafta neler görüşülecek?

TBMM'de bu hafta neler görüşülecek?.30064
  • Giriş : 20.07.2008 / 10:45:00

Meclis çalışmalarını, 22 Temmuz Salı günü 15.00-20.00, 23 Temmuz Çarşamba ve 24 Temmuz Perşembe günleri ise 13.00-20.00 saatleri arasında sürdürecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP'nin, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmamasının görüşüleceği Genel Kurulda, bu hafta kamu mali yönetimi, uyuşmazlık mahkemelerinin kuruluşu, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ), Kamu İhale Kanununda değişiklik ve elektronik haberleşmeyle ilgili tasarılar da ele alınacak.
Meclis çalışmalarını, 22 Temmuz Salı günü 15.00-20.00, 23 Temmuz Çarşamba ve 24 Temmuz Perşembe günleri ise 13.00-20.00 saatleri arasında sürdürecek.

Genel Kurulda, salı günü Ulaştırma Bakanı Yıldırım hakkında CHP tarafından verilen gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmamasına ilişkin görüşme yapılacak.

Önergede, Bakan Yıldırım'ın, "Adana'dan Irak'a Türk işçilerini taşırken 9 Ocak 2007 tarihinde Bağdat'ta düşen uçağın, mali mesuliyet sigortası olmadan Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde iniş ve kalkış yapmasına izin veren ve rüşvet aldığı öne sürülen yöneticileri himaye ederek sağlıklı soruşturma yürütülmesini engellediği" iddia ediliyor.

Aynı gün, "deprem" konusunda verilen çeşitli Meclis Araştırması önergeleri de görüşülecek.

Genel Kurulda 23 Temmuz Çarşamba günü, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun da aralarında bulunduğu bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik öngören tasarının görüşmelerine devam edilecek. Tümü üzerindeki görüşmeleri tamamlanan tasarının maddeleri temel yasa olarak ele alınacak.

Bu tasarının yasalaşmasının ardından aynı gün Uyuşmazlık Mahkemesinin Kuruluş ve İşleyişi Hakkında Kanun ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı ile AOÇ'nin 258 bin 186 metrekarelik alanının Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne bedelsiz devrini öngören tasarının görüşülmesi planlanıyor.

Genel Kurulun 24 Temmuz Perşembe günkü birleşiminde ise Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ele alınacak. Zaman kalması halinde, elektronik haberleşmeye ilişkin tasarı da Genel Kurulda görüşülecek.

Plan ve Bütçe Komisyonunda, 22 Temmuz Salı günü, TÜİK kanununda değişiklik öngören tasarı ile Milli Eğitim Bakanlığı teşkilat ve görevleri hakkındaki kanunda değişikliğe ilişkin tasarılar görüşülecek.

Komisyon, 23 Temmuz Çarşamba günü ise Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının teşkilat ve görevleri hakkında tasarıyı ele alacak. Adalet Komisyonunda, 23 Temmuz Çarşamba günü AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Tunçak'ın, kamu kurum ve kuruluşları arasında ortaya çıkan para borçlarına ilişkin uyuşmazlıklara ilişkin kanun teklifi görüşülecek. Aynı gün Anayasa Komisyonunda ise İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül ve 21 milletvekilinin verdiği, İnsan Hakları Komisyonu kurulmasına ilişkin kanun teklifi ele alınacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*