TBMM'de bu hafta neler görüşülecek?

  • Giriş : 28.05.2006 / 00:00:00

TBMM, bu hafta Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto ettiği sosyal güvenlikle ilgili yasa için mesai yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda aynen kabul edilen yasa, önemli düzenlemeler içeriyor. Yasa; emeklilik yaşını, kadınlarda 58, erkeklerde 60'a çıkarırken, emekli olabilmek için gerekli olan prim ödeme gün sayısını da 9 bin güne yükseltiyor.

Aylık bağlama oranı; sigortalının malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi geçen toplam prim ödeme gün sayısının her 360 günü için 2015 yılı sonuna kadar yüzde 2,5, 2016 yılı başından itibaren ise yüzde 2 olarak uygulanacak.

Yasa; maden işçileri, radyasyonla çalışan sağlıkçılar, gazeteciler, polisler, MİT görevlileri, subay, astsubay, jandarma, fabrika, atölye gibi yerlerde çalışan kaynakçı ve benzeri işçiler ile infaz koruma memurları için fiili hizmet zammı öngörüyor.

Çocuğu olmayan kişinin 23 yaşından büyük, 39 yaşından küçük olması halinde 2 kez tüp bebek tedavi masrafları, kurum tarafından karşılanacak.

Uzun bir aradan sonra denetim konularını ele alacak olan Genel Kurulda, 1 Haziran Perşembe günü de sözlü sorular görüşülecek.

-KOMİSYONLARIN ÇALIŞMALARI-

TBMM'deki ihtisas ve araştırma komisyonları da çalışmalarını yoğun gündemle sürdürecek.

İçişleri Komisyonu, 31 Mayıs Çarşamba günü, gündemindeki çeşitli tasarı ve teklifleri ele alacak.

Komisyon; İl İdaresi Kanunu ile Bakanlıklar ve Bağlı Kuruluşlarda Atama Usulüne İlişkin Kanunda değişiklik yapan tasarı, Kültür ve Turizm Bakanlığının bazı taşra teşkilatlarının il özel idareleri ve belediyelere devredilmesini içeren tasarı ile AK Parti İstanbul Milletvekili Gülseren Topuz ile DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan'ın ilkokul mezunlarının da ehliyet almasına imkan veren yasa tekliflerini görüşecek.

AB Uyum Komisyonu, Türk Vatandaşlığı Kanunu Tasarısı'nı, 1 Haziran Perşembe günü ele alacak.

KİT Komisyonu, denetimlerini sürdürecek. Komisyon; 30 Mayıs Salı günü İller Bankası, 31 Mayıs Çarşamba günü Ziraat Bankası, Başak Sigorta ve Başak Emeklilik A.Ş, 1 Haziran Perşembe günü ise Ziraat Finansal Kiralama A.Ş, Ziraat Menkul Kıymetler A.Ş, PEREJA İleri Kimya Sanayi A.Ş'nin hesaplarını inceleyecek.

''Dilovası'' ile ''Zeytin, zeytinyağı ve bitkisel yağlar'' araştırma komisyonları da çalışmalarına devam edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious