TBMM'de Dinçer için saygı duruşu

  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

TBMM Genel Kurulunda, bugün hayatını kaybeden Meclis Başkanvekili ve CHP Bursa Milletvekili Ali Dinçer için saygı duruşunda bulunuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genel Kurul, TBMM Başkanvekili İsmail Alptekin’in başkanlığında toplandı. Alptekin, Dinçer’i kaybetmenin büyük üzüntüsü içinde olduklarını ifade ederek, Dinçer’in ailesine, CHP camiasına ve Meclise başsağlığı diledi. Daha sonra, Dinçer için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.
CHP sıralarından birine, Dinçer için bir demet çiçek konuldu ve taziye defteri açıldı. AK Parti, Anavatan Partisi ve DYP milletvekilleri, CHP’lilere başsağlığı dileklerini iletti.
Milletvekilleri, oturdukları yerden Ali Dinçer için konuşma yaptı.
CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, çok büyük bir acı içinde olduğunu söyledi. Dinçer’in anısı önünde bir kez daha eğildiğini belirten Topuz, Dinçer’in herkese örnek bir kimlik olduğunu kaydetti.
Topuz, Dinçer’in son derece mücadelece olmasına rağmen, barışçı ve uzlaşmacı girişimleriyle herkese örnek olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
"Kendisini ulusuna adadı. Gençlerin örgütlenmesine katkıda bulundu. CHP Gençlik Kolları Başkanlığı yaptı. Yerel yönetimlerde önemli deneyimler yaşadı.
Türkiye’nin en büyük toplu konut projesi, Batıkent’i kurdu. Ankara metrosunun temelini attı. 40 yıllık arkadaşı olarak onun kaybına inanamıyorum. Ağabeyi olarak, onun ölümünün ardından konuşmak çok zor. Kendi üslubu içindeki sevecenliğini hep hatırlayarak, herkese başsağlığı diliyorum."

"...6 ARKADAŞA SÖZ VERİRDİ"
AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, çok önemli bir arkadaşlarını kaybettiklerini söyledi.
Ali Dinçer’in, kendine münhasır bir insan olduğunu belirten Kapusuz, "İçtüzüğe göre 3 arkadaşın gündemdışı konuşma yapma hakkı olmasına rağmen, zaman zaman 6 arkadaşa söz verirdi" dedi.
Kapusuz, Dinçer’in yerel yönetimlerde önemli işler yaptığını ifade ederek, ailesine, CHP’ye ve Parlamentoya başsağlığı dileğinde bulundu.

PAKDİL’İN SÖZLERİ
TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, mesai arkadaşını, dostunu kaybettiğini belirtti. Ali Dinçer ile 3 yıl çok güzel çalışmalar yaptıklarını kaydeden Pakdil, 30’lu yaşlarında Ankara Belediye Başkanlığı yapan Dinçer’in her zaman pozitif
olduğunu, en çetrefilli konularda bile olaylara hep hoşgörülü yaklaştığını söyledi. DYP Hatay Milletvekili Mehmet Eraslan, Dinçer’in, babacan, sevecen ve gönül zenginliğine sahip bir insan olduğunu kaydetti. Ali Dinçer’in kimseyi kırmadığını belirten Eraslan, ölüm haberinin herkesi üzdüğünü söyledi.

"BU KUBBEDE HOŞ BİR SEDA..."
AK Parti Bursa Milletvekili Emin Tutan, başta Ali Dinçer’in eşi ve kızı olmak üzere herkese başsağlığı dileğinde bulundu.
Dinçer’i gönül adamı olarak tanıdığını belirten Tutan, "Bu kubbede, hoş bir seda bıraktı" dedi.
CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, 30 yıldan beri tanıdığı Dinçer’in, hangi makamda olursa olsun insan ayırımı yapmadan herkese yardımcı olduğunu kaydetti.
Geçmişte Dinçer’in hastalığına yakalandığını belirten Demirel, "O dönemde bana çok büyük moral vermişti" dedi.
TBMM Genel Kurulunda daha sonra, gündemdışı konuşmalara geçildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious