TBMM'de 'Fetişist' tartışması

  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

TBMM Genel Kurulunda, 2007 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısının 2 maddesi daha kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tasarının maddeleri üzerinde görüşmelerde söz alan Anavatan Partisi Erzurum Milletvekili İbrahim Özdoğan,Hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdi. AK Parti Muğla Milletvekili Orhan Seyfi Terzibaşıoğlu'nun, ''Seni buraya AK Parti getirdi, neden ayrıldın?'' diye sorması üzerine Özdoğan, kendi emeğiyle parlamentoya geldiğini söyledi. Terzibaşıoğlu'na ''Yazık sana, sen fetişistsin'' diyen Özdoğan, AK Parti milletvekillerinin, demokrasi kültüründen nasibini almadığını ileri sürdü.
''Holding patronları ile göbeği şişler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çevresinde'' diyen Özdoğan, ''Bugün AK Parti hükümetlerinden, en çok holdingler yararlanıyorlar. Eminim ki bu patronlar, Sayın Başbakanı günahları kadar sevmiyorlar. Dostunuzu düşmanınızı iyi bilin'' diye konuştu.
Kendisini parti değiştirmekle suçlayan AK Parti milletvekillerine, ''hiçbir partiye göbeğinden bağlı olmadığını, millete ihanet eden partilerden ayrıldığını'' diyen Özdoğan, ''Sizin gibi paçalarımdan bağlı olsaydım hiçbir partiden ayrılmazdım'' şeklinde konuştu.

TÜSİAD'A ELEŞTİRİ
CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, TÜSİAD'ı, genel seçimlerle ilgili tutumu dolayısıyla eleştirdi. ''TÜSİAD, her zaman hükümetlerin stepnesi olmuştur, arka lastiği gibi çalışmıştır'' diyen Tüzün, en kısa zamanda genel seçim yapılmasının, Türkiye'nin çıkarına olduğunu söyledi.

''...ŞİİR OKUYAYIM BARİ''
Soruları yanıtlayan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, CHP'li milletvekillerinin kendisine müdahale etmelerine tepki gösterdi. ''Ben konuşurken hep bir ağızdan konuşuyorlar. Yani ben ne yapayım Sayın Başkan? Ben bir şiir okuyayım bari'' diyen Unakıtan'a, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, ''Peki okuyun o zaman şiiri'' diye karşılık verdi.
Konuşmasını sürdüren Unakıtan, yapısal reformların bir ülke ekonomisi için fevkalade önemli olduğunu, ekonomik başarıların kalıcı olmasını sağlamak için yapısal reformların yapılmasının şart olduğunu söyledi. ''Türkiye, hem ekonomik başarılara imza atmış hem de yapısal reformlarla bu başarıları kalıcı hale getirmiştir'' diyen Unakıtan, Türkiye'nin görünümünün düzeldiğini, bunun göstergesinin de doğrudan yabancı sermaye gelişindeki artış olduğunu kaydetti.

''...YUKARDAN GERİ DÖNDÜ''
Bakan Unakıtan, mali disiplinle ilgili performans kriterlerinin ne zaman başlayacağına ilişkin soruyu yanıtlarken şöyle konuştu:
''Bu, kamu idaresindeki yaptığımız reformlara bağlıdır. Fakat bunların bir kısmını yapamadık. Bir kısmını yaptık, bir kısmı da yukardan geri döndü. Dolayısıyla istediğimiz halde bazı reformlar maalesef yapılamadı. Ama yakın zamanda bizim hedefimizdir bu. Bir an önce performans kriterine geçilecektir.'' 2 maddesi daha kabul edilen tasarının 11. maddesi üzerindeki görüşmeler sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious