TBMM'de Gazze'ye yardım kampanyası

TBMM'de Gazze'ye yardım kampanyası.36422
  • Giriş : 06.01.2009 / 17:11:00

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Gazze'de herkesin içini ürperten büyük bir insanlık dramı yaşandığını belirterek, milletvekilleri arasında başlattıkları yardım kampanyasını duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


TBMM Başkanı Köksal Toptan, Gazze'de herkesin içini ürperten büyük bir insanlık dramı yaşandığını belirterek, ''TBMM olarak Kızılay aracılığıyla biz bölgedeki açlık ve sefaletle mücadele amacıyla, milletvekili arkadaşlarımızın verecekleri katkılarla, bir miktar yardımı bölgeye ulaştırmayı amaçlıyoruz'' dedi.

Toptan, konu ile ilgili olarak parlamentoda gazetecilere yaptığı açıklamada, tüm dünyanın gözü önünde bebeklerin, kadınların, ayırım yapılmadan tüm sivillerin, teknolojinin en son silahlarıyla öldürüldüğünü söyledi.

Bunun dehşet verici bir durum olduğunu vurgulayan Toptan, ''Türkiye devleti bütün kurumlarıyla, sivil toplum örgütleriyle ve halkla bu insanlık dramına karşı büyük bir hassasiyet göstermekte ve tepkisini dile getirmektedir. Ancak, orada savaş dursa bile yıllarca yaraların sarılması için sorumluluk hisseden herkesin bölgeye yardım elini uzatmasını gerekecek bir tablo ile de karşı karşıya kaldığımız bir gerçektir'' diye konuştu.

Toptan, TBMM olarak Kızılay aracılığıyla bölgedeki açlık ve sefaletle mücadele amacıyla, milletvekillerinin verecekleri katkılarla bir miktar yardımı bölgeye ulaştırmayı amaçladıklarını bildirdi. Toptan, şöyle devam etti:

''Bu nedenle bu sabah, grubu bulanan 4 siyasi partinin yöneticileriyle ve daha sonra DSP'nin temsilcisi Sayın Hüseyin Pazarcı ile yaptığımız görüşmelerde bir mutabakat sağladık. Bütün gruplar, mensubu milletvekillerinden toplayacakları yardım paralarını bizim açıp kendilerine bildirdiğimiz bir hesaba yatıracaklar. Biz de gecikmeden bu parayı Kızılay aracılığıyla insanı yardım amaçlı olarak bölgeye ulaştırmaya çalışacağız.

Buna dair sözlü mutabakattan sonra gruplara bu hususu hesap numarası ile birlikte bildirdik. Umarım bu gönderdiğimiz para bir bebeğin yeniden hayata dönmesi için bir işe yarar, bir masumun yaşaması için işe yarar. Bir yoksulun başını sokabileceği, barınabileceği yerin inşası için işe yarar...''

-''PARAYI KIZILAY'A TESLİM EDECEĞİZ''-

Gazetecilerin, ''Öngörülen bir tarih var mı? Milletvekillerinin bölgeye gitmesi söz konusu mu?'' şeklindeki sorusuna Toptan, ''Şu anda bölgeye ulaşmanın çok kolay olduğunu pek düşünmüyorum. Orada sükunet sağlandıktan sonra belki böyle bir girişim yapılabilir. O bakımdan şu aşamada bir karar vermek mümkün değil. Biz bu ayın 15'inin milletvekillerinin maaş ayı da olduğunu hesaba katarak, bu parayı 15 ile 20 Ocak arasında Kızılay'a teslim edebileceğimizi düşündük'' yanını verdi.

-OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI-

''İsrail'e herhangi bir yaptırıp uygulanıp uygulanmayacağı'' yönündeki bir başka soruya da Toptan, şöyle konuştu:

''Parlamentoların bu konularda yapabilecekleri şeyler belli. Biz bu yardım toplama dışında parlamentomuzda Devlet Bakanı Sayın Mehmet Aydın'ın açıklama yapmasından sonra gruplar adına açıklama yapılacaktır. Gruplar uygun görürse belki bir ortak bildiri kaleme alınabilir. Ama bu konu ile ilgili olarak şu ana kadar bana bir talep intikal etmiş değil... Ama bu olabilir. Bunun dışında bizim hassasiyetimiz milletimizin hassasiyeti ile devam edecektir.

Benim davetimle İslam Konferansı Örgütü Parlamentolararası Birlik 14 Ocakta İstanbul'da Gazze'yi konuşmak için olağanüstü toplantıya çağrılmıştır. Çok yönlü bu gayretimizi bundan sonra da devam ettireceğiz. Bu hassasiyeti ayakta tutmak, dünyanın ilgisini buraya çekmek hepimizin görevidir.''

Toptan, ''Rakımın belirli olup olmadığına'' ilişkin bir başka soruya ise kendi maaşından da para kesileceğini ifade ederek, en alt limitin 250 lira olduğunu ancak bunun üzerine dileyenin dilediği kadar yardımda bulunabileceğini söyledi. Köksal Toptan, Mecliste çalışan personelin de istemeleri halinde bu kampanyaya katılabileceklerini bildirdi.

Verilen bilgiye göre, yardımlar, Ziraat Bankası TBMM Şubesi 32.98.467 - 6010 nolu hesaba yatırılabilecek.

-''ÇOK GÜZEL OLDU...''-

Şair Nazım Hikmet'in yeniden Türk vatandaşlığına kabul edilmesi yönündeki bir başka soruyu da ''Çok güzel oldu... Nazım Hikmet'in, şiirlerini çok sever biri olarak bundan mutlu oldum. Kendi malımız olan birisinin başkasının etiketiyle dünyayı dolaşması hoş bir şey değildi. Bir yanlışı düzelttik, iyi oldu'' diye yanıtladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*