TBMM'de gerginlik: AKP ve CHP'li vekiller küfürleşti

TBMM'de gerginlik: AKP ve CHP'li vekiller küfürleşti.19450
  • Giriş : 04.06.2008 / 14:23:00
  • Güncelleme : 04.06.2008 / 14:50:14

Meclis, dün gece Sav'ın dinlendiği iddiasıyla ilgili olarak AKP'nin verdiği araştırma önergesini görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Önerge, tüm partilerin desteğiyle kabul edildi. AK Parti Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ, Peygamber Efendimiz (sas) hakkında saygısız ifadeler kullanan CHP Genel Sekreteri Önder Sav'a 'özür dile' çağrısı yapınca Meclis'te gergin anlar yaşandı.

Bozdağ'ın, "O özür dilemiyorsa siz dileyin." sözleri üzerine kürsüye yürüyen CHP'liler, ağır hakaretlerde bulundu. Tartışmaların odağındaki isim olan CHP'li Sav, kendisiyle ilgili önergenin görüşüldüğü oturuma katılmadı.

AK Parti ile CHP'liler arasında yaşanan tartışmada MHP'nin sessiz tavrı dikkat çekti. Meclis Genel Kurulu'nda parti grubu adına kürsüye çıkan AK Partili Bozdağ, "Belki bir soruşturmaya CHP'nin içinde ihtiyaç vardır.

Sıradan bir kişi için bile 'sayın' denirken İslam'ın peygamberine karşı şaka yollu da olsa konuşulamaz. Özür dilemek sizin boynunuza borçtur. O özür dilemiyorsa sizin dilemeniz lazım." dedi. Bunun üzerine CHP'li Suat Binici, kürsüye yürüdü.

AK Parti milletvekilleri de kürsüye gelerek Bozdağ'ı korumaya aldı. Meclis Başkan Vekili Eyüp Cenap Gülpınar ise birleşime ara verdi. Ancak gerginlik aradan sonra da devam etti.

CHP sıralarından bazı vekiller AK Partililere, 'şerefsiz, dürzü, sapık' diye bağırdı.

Ardından kürsüye gelen CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu, "Hazreti Muhammed'in adını siyasete malzeme yapamazsın. TBMM kürsüsü bir tarikat militanının kürsüsü değildir. Herkes haddini bilecek." diye konuştu.
Bozdağ'ın cevap hakkı istemesi üzerine Başkan Vekili Gülpınar, "Hazreti Muhammed siyasete alet edilecek kişi değildir. Zaten olmaz. Cevaba gerek yok." dedi.AK Partili Bozdağ, dinleme olayından herkesin ders alması gerektiğini söylerken, "Siyasetçiler doğru tuşu kullanmayı bilmeli. Yoksa millet, 'elindeki telefonu kullanamayan, bu milleti nasıl yönetir diye sorar.' ifadelerini kullandı.

Bozdağ, CHP'lilerin 'dinleme iddiaları'na da, "Millet, CHP'nin alenen yaptığı konuşmayı dinlemiyor, biz niye dinleyelim?" karşılığını verdi.

AK Partili Mehmet Ocaktan'ın konuşması sırasında söylediği, "Ne olacak bu CHP'nin hali?" sözleri yeniden tansiyonu yükseltti. CHP'liler sıra kapaklarına vurarak Ocaktan'ı susturmaya çalıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious