TBMM'de mayın görüşmeleri başladı

TBMM'de mayın görüşmeleri başladı.15999
  • Giriş : 04.06.2009 / 05:00:00
  • Güncelleme : 04.06.2009 / 00:00:57

TBMM'de, Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenmesini öngören kanun tasarısının görüşmelerine geçildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç'in geçici madde eklenmesine ilişkin önergesinin oylanmasından önce, MHP yoklama talebinde bulundu.
Böylece mayın tasarısının görüşmelerine tartışmalı da olsa geçilmiş oldu.

TBMM Genel Kurulunda, Hükümetin, Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesini öngeren kanun tasarısının 2. maddesi için verdiği tekriri müzakere (yeniden görüşme) önergesine, muhalefet ''gerekçesi olmadığı'' için karşı çıktı.

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay ve MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, TBMM İçtüzüğünün 89. maddesine göre, önergenin gerekçeli olması gerektiğini ancak, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül imzalı Hükümet önergesinde gerekçenin yer almadığını belirtti. Okay ve Şandır, bu nedenle usul tartışması açılmasını istedi.

Birleşimi yöneten TBMM Başkanı Köksal Toptan, Hükümetin yeniden görüşülmesi önerisinde ''İhale işlemlerinin değerlendirilmesi amacıyla'' şeklinde, gerekçe konulduğunu belirtti ve usul tartışması açtı. Metnin, yeniden görüşülme önergesi değil, bir yazı olduğunu öne süren Şandır, ''Bu yazıyı, önerge gibi görüşmeye açmamız yanlış olur'' dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, İçtüzüğe aykırı bir durumun olmadığını, gerekçenin yazıldığını kaydetti.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli de Başkanlık Divanının konuyla ilgili tutumunun doğru olduğunu ifade etmesine, MHP ve CHP'li milletvekilleri tepki gösterdi. CHP Muğla Milletvekili Gürol Ergin'in, yerine oturan Canikli'ye tepki göstererek bağırması üzerine Toptan, milletvekillerini, ''tansiyonu yükseltecek söz ve davranışlardan kaçınmaları'' konusunda uyardı.

''SIRA KAPAKLARINA VURDULAR''

Tekriri müzakereyle ilgili önergenin Mecliste ilk kez verilmediğini belirten Toptan, 3 Temmuz 2005'te Belediyeler Kanunu Tasarısı görüşülürken Hükümet adına verilen önergeyi okudu. Tutumunun doğru olduğunu söyleyen Toptan'a, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ve MHP Kırıkkale Milletvekili Osman Durmuş, ''İçtüzüğe aykırı davrandığı'' gerekçesiyle tepki gösterdi.

MHP ve CHP'li milletvekilleri, tekriri müzakere önergesinin AK Parti milletvekillerinin oylarıyla kabul edilmesi üzerine sıra kapaklarına vurarak, bu durumu protesto etti.

Tartışma, Toptan'ın birleşime ara verdiği sırada da sürdü. MHP'li Durmuş'un, Toptan'ın tutumuyla İçtüzüğü ihlal ettiğini iddia ederek, AK Parti Grup Başkanvekili Bozdağ'ın yanına gitmesi üzerine, tartışmanın büyümesini, TBMM İdare Amirleri Sırrı Sakık ve Hüsrev Kutlu araya girerek önledi.

Genel Kurulda, daha sonra Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenmesini öngören tasarısının görüşmelerine geçildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*