TBMM'de Özel Oturum yapılıyor CANLI

TBMM'de Özel Oturum yapılıyor CANLI.30064
  • Giriş : 23.04.2009 / 15:30:00
  • Güncelleme : 23.04.2009 / 15:48:30

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 23 Nisan özel oturumu gerçekleştiriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Özel oturumda ilk söz hakkı AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a verildi.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyleydi:

Misaki Milli sınırları içerisinde hiç bir din, dil, ırk ve etnik ayrımcılık yapılmadan bu cumhuriyetin kuruluşu sağlanmıştır. Çok zorlu ve uzun mücadele sonucunda cumhuriyetimiz kurulmuştur. Pek çok cephede verilen amansız mücadele İstikla Savaşımızda verilen mücadel çok iyi anlatmaktadır. Bu yüce meclis bizi bir birimize bağlar. Çanakkale'yi ve Sakarya'yı kavrayamayan bizim nasıl bir millet olduğumuz anlayamaz.

Bizi yıpratmak isteyenler asla başarılı olamayacak. Millet iradesine karşı mücadele edenlere en açık cevabı yine milletin kendisi vermiştir. Demokrasi ve milli iradeyi zayıflatmak Türk milletini zaafiyete düşürmekle eşdeğerdir.

Bugün Türkiye dünyanın 17. büyük ekonomisidir. Avrupa Birliği yolunda kararlılıkla ilerleyen demokratik laik sosyal bir hukuk devletidir. Bu Türkiye bu Yüce Meclis'in eseridir. Türkiye bölgesinde örnek olmuştur.

Milli iradeye yönelik olumsuz etkiyi yine milli iradenin sembolü bu Meclis sağlayacaktır. Her türlü hukuk dışı teşebbüs karanlık girişim ve yer altı örgütlenmesi demokrasi ile bertaraf edilecektir. Çünkü çocuklarımıza daha iyi bir Türkiye emanet etmek zorundayız. Bu sorumluluğu taşımayanlar yarın çocuklarımızın yüzüne bakamayacaklardır.

Erdoğan'dan sonra Baykal söz aldı.

Baykal'ın açıklamları

Erdoğan'dan sonra Baykal söz aldı.

Baykal'ın açıklamları şöyleydi:

Tüm milletimizin ve çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum.

TBMM dünyanın en köklü parlamentolarından biridir. TBMM'yi 3 kere askıya alınması bunu gerçekleştirenlerin en büyük utancı olmuştur. TBMM bir askeri zafwerin eseri değildir. Aksine askeri zafer TBMM'nin eseridir. TBMM'den önce ne devlet ne Ordu vardı. Devleti de orduyu da TBMM kurmuştur.

Saltanatı bu Meclis kaldırmıştır. Cumhuriyeti bu Meclis kurmuştur. Laikliği bu TBMM Anayasamıza yerleştirmiştir. Basına özgürlüğü, yargıya bağımsızlığı bu Meclis vermiştir. Bütün bunlar yapılırken ne AB vardı ne de bazı ülkelerin siyasi komiserleri. Bu atılım ve reformlar Türkiye'yi ileriye götürülme adına şeref sayfalarıdır.

1974'te yapılan Kıbrıs barış harekatı da bu Meclis'in şeref sayfaları arasındadır. Bunun için kimseye danışılmamıştır.

Diğeri de 2003'te reddedilen 1 Mayıs 2003'teki hükümet tezkeresidir. Türkiye Irak'taki savaşın taraflarından biri olacaktı Türkiye bundan kurtulmuştur. Bu da TBMM'nin şeref defterinde yazılıdır.

Din ve ibadet özgürlüğünün yaşandığı ve laikliğin sorunsuz bir şekilde yürütüldüğü örnek ülke Türkiye'dir. Etnik kökenimiz ne olursa olsun, dini inancımız ne olursa olsun bir ve beraber yaşayacağız.

Cemaatin emniyeti etkilemesi tam bir gaflet olur. Milli irade bir bütündür. İktidarla muhalefetle milli irade bir bütündür.

Milli egemenlik için gerçekten bağımsız bir bağımsız yargıya ihtiyaç vardır. Duvarlarda Kayıtsız Şartsız Milletindir yazısının yazması lider hegemonyasına dönüşmesini maskeleyemez.

Bütün bunlar olursa ülejnin aydınları gece yarısı neyle suçlandıkları bilmeden  alınırlar. Haklarında hiç bir delil olmadan suçlanabilirler.

Devleti cemaatlere teslim etmenin demokrasilerde yeri yoktur. Devletin kaynaklarıyla yandaşş medya oluşturmanın demokrasilerde yeri yoktur. Hukuku siyasetin emrine girmekten çıkarmalı, hukuk siyaseti denetlemelidir.

Erdoğan ve Baykal'dan sonra kürsüye gelen Bahçeli şunları söyledi:

TBMM'nin hangi amaçlarla kimlerin mücadelesi ile kurulduğunu dikkate almamız kaçınılmazdır...

23  vatanın bağımsızlığını ortaya koymak için muhteşem ordumuzun Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde canını ortaya koydukları tarihtir...

TBMM'nin açılması aziz milletimizin varlığına ve bekasına göz diken dayatmaların karşısında nasıl bir mücadele verildiğinin göstergesidir...

Türkiye Cumhuriyeti'ni hala yıkmak isteyenler beyhuda bir gayret içindedir..

Aslı astarı olmayan iftiraların yüzleşme adı altında gündemde tutulması gayreti vardır...

TBMM'deki konuşmaları Cumhurbaşkanı Gül de izliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*