TBMM'de parti liderleri tezkere için ne yorum getirdi?

TBMM'de parti liderleri tezkere için ne yorum getirdi?.17623
  • Giriş : 17.10.2007 / 18:14:00

Genel Kurul, Köksal Toptan’ın başkanlığında saat 15.00’te toplantı ve sonuca varmaya çalıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Toptan’ın, Başkanlığın sunuşları bölümünde yer alan Başbakanlık Tezkeresini okutmasının ardından görüşmelere geçildi.

DTP'Lİ DEMiRTAŞ: SEÇMENİMİZ İSTEMİYOR

SınıHükümetin sınır ötesi operasyon için TBMM’ye gönderdiği tezkere üzerinde Genel Kurul’da konuşan DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, parti olarak “hayır" oyu kullanacaklarını, çünkü kendilerini oy vererek Meclise gönderen seçmenlerin isteğinin bu şekilde olduğunu söyledi.

Demirtaş, “Bu kısır döngüden kurtulup, demokrasi içindeki yöntemlerle Ankara’yı her vatandaşımız için umudun başkenti yapabilmeliyiz. Bizim her şart ve halde yüzümüz Ankara’ya, gönlümüz umuda ve barışa dönük olacaktır" dedi.

Tezkerenin, "Meclisin onayını alacak göründüğünü" ifade eden Demirtaş, “Temennimiz tezkerenin kullanılmak durumunda kalmamasıdı"ö diye konuştu.
Demirteş, DTP’nin sınır ötesi harekata karşı çıkmasına yönelik tepkileri de eleştirdi. Demirtaş, bu konuda farklı düşünen aydınlar da dahil birçok görüşlerinin Mecliste temsil edilmesini sağladıklarını belirtti.

Demirtaş, “Demokratik tartışma ve sivil çözümü gündemimize almalıyız. Şiddeti ve ırkçılığı övmeyen, teşvik etmeyen, demokrasiyi geliştirme amacıyla ifade serbest olmalı" dedi.

Demirtaş, çözüm isteyen herkesin Meclis’e güvenmesi gerektiğini ancak gelinen noktada en azından psikolojik olarak bu noktadan uzaklaşıldığını bildirdi. Demirtaş, şunları söyledi:

“Herbirimizin bunda sorumluluğu var. Tezkere sancılı süreçlerin tekrarı olmanın yanı sıra, bünyesinde ciddi riskleri taşıyor. Sınır ötesinde, Türkiye ile sınır ötesi için anlaşmamış bölgesel Kürt yönetimi ile Irak yönetimi var. Öncekilerden farklı olarak ABD de var. Bütün bu aktörlerin konumlanma durumu sınır ötesinde siyasal bir bataklığa saplanma riskini taşımaktadır. Uluslararası hukuk açısından tartışmalara sokabilir. Türkiye’yi savaşan ülke konumuna sokabilir. Bütün bu riskler göze alınsa, askeri açıdan başarılı kabul edilen bir sonuç çıksa da sorunun yeniden karşımıza çıkmasını nasıl engelleyeceğiz. Demokratik tartışma ve sivil çözümü gündemimize almalıyız."

CHP: HEDEF SADECE PKK OLMAMALI

Sınır ötesi harekat için tezkerenin Meclis Genel Kurulunda görüşülmesi sırasında konuşan CHP İstanbul Milletvekili ve Meclis Dışişleri Komisyonu üyesi Şükrü Elekdağ, hedefin sadece PKK değil, Kuzey Irak’taki Kürt yönetiminin de olması gerektiğini söyledi.

Elekdağ, “Asimetrik bir mücadelede, harekatın ve dayandığı politikanın ana hedefi, terörü himaye eden devletleri ve mihrakları, terörü destekleyemez hale getirmektir. Bu bakımdan, hedef PKK’dır ama PKK’yı himaye eden Kuzey Irak’taki siyasi otoriteye bu himayenin çok ağır bir bedeli olacağını göstermek gibi bir görevimiz ve sorumluluğumuz vardır" dedi.

Elekdağ, ABD’nin “PKK’yı himaye eden" Kuzey Irak yönetimine engel olmadığını belirterek, ABD’nin Kuzey Irak’a ve PKK’ya yönelik mevcut politikalarını uygulamakta ısrarlı olmaları halinde bunun ABD için de kapsamlı ve ciddi bir badeli olacağının izah edilmesi gerektiğini söyledi.

Elekdağ, “ABD, Kuzey Irak’ın ve Irak’ın PKK’yı himaye etme politikasına mı destek verecektir, yoksa müttefiki Türkiye Cumhuriyeti’ne mi destek verecektir? Washington, tüm sonuçlarını dikkate alarak bu tercihi yapmak zorundadır. Türkiye mi, yoksa Kuzey Irak ve onun yayılmacı ideolojisi mi?" dedi.

Elekdağ, Türkiye’nin elinde türlü seçenekleri ve yöntemleri içeren geniş bir yelpaze bulunduğunu söyledi. Elekdağ, “Bu yelpaze, Kuzey Irak’ın Türkiye’deki ticari ilişkilerini, bu bölgeye verilen elektriği, Habur sınır kapısından yapılan taşımacılığı, Irak ve Afganistan’daki Amerikan askerlerinin lojistik ikmali ve İncirlik üssünün kullanımı gibi birçok yaptırım imkanını içermektedir" diye konuştu.

Elekdağ, Kuzey Irak yönetiminin PKK’yı Türkiye’ye karşı bir “piyon" olarak kullandığını belirterek, “Bu bağlamda Amerika, PKK’ya ve onun İran’ı hedef alan yan kolu niteliğindeki PJAK’ı, bölgesel planlarında elinden çıkartmak istemeyeceği etkili kartlar olarak bakıyor ve himaye ediyor" dedi.

MHP: TEZKERE BARZANİ'Yİ DE KAPSAMALI

MHP Grubu adına söz alan Ankara Milletvekili Bölükbaşı, AKP’nin bugüne kadar Meclis’e üç tezkere gönderdiğini anımsatarak, Hükümetin daha önceki tezkerelerini Barzani karşısında kullanamadığını söyledi.

Türkiye’nin Kuzey Irak’tan kaynaklanan çok ciddi bir terör eylemleriyle karşı karşıya olduğunu söyleyen Bölükbaşı, “Tehditler karşısında Türkiye, milli güvenliğini sağlamak için gerekli tedbirleri almak zorundadır. Türkiye’nin artık dayanacak gücü ve sabrı kalmamıştır. MHP güvenlik güçlerinin içerde ve dışarıda yürüteceği ve alacağı önlemin yanında ve destekçisi olacaktır" dedi.

AKP Hükümetinin bu konuda "hep göstermelik çıkışlarla" önlem almaya çalıştığını öne süren Bölükbaşı, “Ne yazık ki cesaret göstermemiştir. Hükümet 4 yıl boyunca Irak’ta yaşanan olaylar karşısında sessiz kalmıştır" diye konuştu.

Bölükbaşı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın, 4 ay önce, “Sınır ötesi operasyon için hükümet Meclis’ten yetki çıkarmalıö yönündeki sözlerini hatırlatarak, “AKP iktidarı 4 ay önce karşı çıktığı sınır ötesi operasyonlarına şimdi Meclis’e taşımıştır. Hükümetin yaptığı yanlış politikalar sonucu bugün bu noktaya gelinmiştir. Bu tezkere geç kalınmış bir karardır" şeklinde konuştu.

MHP’nin Başkabakanlık tezkeresine destek vereceğini belirten Bölükbaşı, tezkere metnini eleştirdi. Bölükbaşı şunları söyledi:

“Tezkere metni üç paragraftan oluşuyor. Askeri harekatın hedefi çok kısıtlı bir şekilde ifade edilmiştir. Tezkere eksik ve sınırlı bir çerçevede hazırlanmıştır. Tezkerenin metnine bakıldığında hedef PKK tehditleri ile sınırlı kalıyor. Oysa terör unsurlarının hedefleri, peşmerge guruplarının etkisi metin dışında tutulmuş. Dolayısıyla bu gibi unsurlar sınır ötesi operasyonun dışında tutuluyor. Bu askeri açıdan sakıncalıdır" dedi.

Tezkerenin PKK ile sınırlı tutulmasını eleştiren Bölükbaşı, PKK militanlarının Kuzey Irak’taki peşmerge gruplarının içine sızacağını öne sürerek, “Bu durum TSK mensuplarının güvenliğini tehlikeye sokacak" dedi.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious