TBMM'de Tanık Koruma Kanunu Tasarısı kabul edildi

TBMM'de Tanık Koruma Kanunu Tasarısı kabul edildi.22073
  • Giriş : 27.12.2007 / 17:18:00

Tanık koruma Kanunu Tasarı Genel Kurulda kabul edildi. Buttu'nun Ölümü Gündeme geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, tanık korumayla ilgili harcamaların örtülü ödenekten karşılanmasının yanlış olacağını belirterek, bunun kuşkulara yol açacağını söyledi.

TBMM Genel Kurulunda, gündemdışı konuşmaların ardından, yarım kalan Tanık Koruma Kanunu Tasarısının görüşülmesine geçildi.

Temel yasa olarak görüşülen tasarının ikinci bölümü üzerinde konuşan CHP Zonguldak Milletvekili Ali ihsan Köktürk, tanık korumaya ilişkin düzenlemenin ilk kez ABD'de mafyayla mücadele için uygulandığını belirterek, dünyada ciddi ve organize suçlarla mücadele kapsamında başvurulan bir yöntem olduğunu anlattı.

Tanık korumanın kapsamının geniş tutulmasının yanlış olacağını savunan Köktürk, bunun hukukun otoriter hale gelmesine yol açabileceğini söyledi.

CHP'li Köktürk, tanık korumayla ilgili harcamaların örtülü ödenekten yapılması ve bunların Kamu ihale Kanunu kapsamı dışında tutulmasının kuşku yarattığını belirterek, ''Türkiye'de örtülü ödeneğin kullanılması sakıncalı sonuçlar vermiş, yöneticilerin ciddi iddialarla suçlanmasına yol açmıştır. Şimdi de örtülü ödeneğin başında 2 yıllık mahkumiyeti bulunan bir kişi vardır'' dedi.

Aşırılığa kaçılmasının sakıncalı sonuçlar doğuracağını kaydeden Köktürk, CHP olarak düzenlemeye itiraz ettiklerini bildirdi.

Tasarının, ''Tanık Koruma giderlerinin karşılanması ve tazminat'' başlıklı 19. maddesinde, AK Parti grup başkanvekilleri tarafından verilen önergeyle, ''Korunanın tehlike sebebiyle ölümü, sakatlanması veya malvarlığını kısmen veya tamamen yitirmesi halinde oluşacak zararların devlet tarafından tazmin edilmesi'' kabul edildi.

-BENAZİR BUTTO'NUN ÖLDÜRÜLMESİ...- Pakistan'da, muhalefet lideri ve eski başbakanlardan Benazir Butto'nun uğradığı bombalı saldırı sonucu ölümü, Genel Kurul gündemine de geldi.

DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da Butto ve parti arkadaşlarının uğradığı saldırı sonucu yaşamını yitirdiğini belirterek, ''Dost ve kardeş Pakistan halkına başsağlığı diliyor. Bugünkü ortamdan bir an önce kurtulması ve huzura kavuşmasını bekliyoruz'' dedi.

Kaplan, tanık koruma için İçişleri Bakanlığı yerine, Adalet Bakanlığı bütçesine ödenek konulması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious