TBMM'de "türban tartışmaları" tükenmek bilmiyor

  • Giriş : 08.11.2007 / 15:54:00

TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nda sert bir türban tartışması yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunda yapılan ve bazı üniversite ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katıldığı toplantıda, "türban tartışması" yaşandı.

AK Parti Mersin Milletvekili Zafer Üskül başkanlığında Tören Salonunda toplanan Komisyonda, 8 üniversitenin insan hakları merkezlerinin temsilcileri, insan haklarıyla ilgili çalışmaları hakkında bilgi sundu.

AK Parti Çorum Milletvekili Murat Yıldırım, bazı üniversitelerdeki öğrencilerin okuma hakkından mahrum bırakıldığını ileri sürdü.

CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, AK Parti"li Yıldırım"ın türbanla ilgili konuyu bu toplantıda dile getirmesinden rahatsız olduğunu söyledi.

Tekrar söz alan Yıldırım, sadece başörtüsü sorununu ifade etmek istemediğini, bunun da insan hakkı ihlali olduğunu gördüğünü ifade ederek, "Ancak ifade özgürlüğü ve yaşam tarzı konusunda bir çok öğrenci mağdur oluyor" dedi.

Yıldırım"ın sözlerine cevap veren CHP"li Özdemir, bugün burada komisyon toplantısı yapmadıklarını, üniversiteden gelen konukları dinlediklerini söyledi.

Türbanın siyasi bir simge olduğu sadece kendisi ve partisi tarafından söylenmediğini, bunun tescilinin Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesince de (AİHM) yapıldığını anlatan Özdemir, "Bugün Cumhurbaşkanının eşi türbanı AİHM"e şikayet konusu olarak götürdü. Burada türbanı tartışmayalım, tartışmayı da ben açmadım" diye konuştu.

Komisyon Başkanı Üskül, ulusal ya da uluslararası yargı organlarının insan haklarına ilişkin kararlarının da tartışma konusu olabileceğini belirtti.

Zafer Üskül, "Simge meselesi üzerinde bu kadar durulması beni de şaşırttı. TBMM anayasayı değiştirerek, üniversite öğrencilerinin siyasi partilere üye olabilmelerine imkan tanıdı. Bu öğrenci, o siyasi partinin rozetini takabilir mi, takamaz mı? Hem siyaset yapma hakkını tanıyacağız, hem de "sen o partinin rozetini takamazsın" diyeceksiniz. Böyle çelişkilerle karşı karşıya kalmıyor muyuz? Bu konuda farklı görüşlerimiz olabilir ama birbirimizi suçlamadan tartışabilmeliyiz bu konuları" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious