TBMM'de Türk-Yunan tartışması

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

TBMM'deki Avrupa Birliği-Türkiye toplantısında Türk-Yunan tartışması çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Daha önce Kıbrıs'taki bir nöbet kulübesinden Türk bayrağını indirmesiyle gündeme gelen Rum milletvekili Marios Matsakis de toplantıya katıldı. Toplantıya damgasını vuran ise Türk parlamenterler ile Yunan ve Kıbrıslı Rum parlamenterlerin tartışması oldu.

Yunan ve Rum üyeler Türkiye'nin limanlarını Rum gemilerine açması, Heybeliada Ruhban Okulu ve din özgürlüğü konularında adım atmasını isterken Türk üyeler Yunanistan'ın da Batı Trakya'daki Müslüman azınlık konusunda adım atmadığına dikkat çekti.

AKP İstanbul milletvekili İnci Özdemir diğer Avrupalı vekillere dönerek 'Neden Batı Trakya konusunu görmezden gelmeye devam ediyorsunuz?' dedi.

AB Türkiye Karma Parlamento Komisyonu toplantısının ikinci gününde Avrupalı parlamenter Camiel Eurlings, Ruhban Okulu konusunu gündeme getirdi. Eurlings, Türkiye'nin Heybeliada Ruhban Okulu'nu açması gerektiğini, bunun için bir formül bulunabileceğini söyledi.

Diğer Avrupalı vekillerin de üzerinde durduğu Heybeliada konusunda cevap CHP'li Onur Öymen'den geldi. Öymen, Türkiye'de Müslüman din adamı yetiştiren bağımsız bir kuruluşun bulunmadığını, dolayısıyla Heybeliada'nın bağımsız olarak açılmasının Türkiye'nin laik yapısına uymadığını belirtti.

AP Türkiye raportörü Camiel Eurlings, PKK tarafından öldürülen bir yaşındaki kız çocuğunun fotoğrafını göstererek, "PKK budur, biz PKK'nın ne olduğunu biliyoruz ve tüm terör eylemlerini kınıyoruz" dedi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious