TBMM'de yaşamın nasıl olduğunu biliyor musunuz?

TBMM'de yaşamın nasıl olduğunu biliyor musunuz? .21368
  • Giriş : 11.08.2007 / 15:54:00
  • Güncelleme : 11.08.2007 / 16:22:52

Meclis'te yaşam o kadar ucuz ki... Saç kesimi 2 YTL, pilav 50 kuruş. İşte Meclis'te yaşam:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bay ve bayan kuaför, bira servisinin de yapıldığı restoran, hatta tartı... Hepsi milletvekilleri ve yakınları için hizmette. Tek sıkıntı vekil odaları...

Ankara’da parlamento muhabiri bile olsanız Meclis’te fotoğraf çekimi ve röportaj yapmak için her gün izin almanız gerekiyor.

İletişim Daire Başkanı Feridun Kesir, her sabah 100’e yakın basın mensubunun başvurusunu inceleyip, dilekçe imzalıyor. Diyelim ki on tane vekil ile konuşacaksınız, on ayrı dilekçe yazıyorsunuz. Ankara, gerçekten söylendiği gibi bürokratik bir şehir, adım atmak için izne ihtiyacınız var. İznimi soran Meclis polisine “Çay içmek için de izin almam gerekiyor Muş'' diyorum, bana hemen bir çay ısmarlıyor.

Dokuz metrekarelik oda

Meclis’te, gazeteciler için zor olan hayat, milletvekilleri açısından çok rahat. Tek sıkıntıları, ofislerinin çok küçük olması. Vekil odaları sadece dokuz metrekare. Yapımına 1939’te başlanan ve 21 yılda tamamlanan TBMM, 500 dönümlük arazi üzerine kurulu. ‘H’ şeklindeki ana binanın ön tarafında Başkanlık binaları, arka tarafında vekil ofislerinin olduğu A ve B bloklar bulunuyor. Ana bina tam bir labirent. Bir koridora girince, kayboluyorsunuz. Yeni milletvekilleri de öyle. Konuşmalar da haliyle komik oluyor:

“Pardon, acaba Genel Kurul Salonu’na nerden gideceğim, yemin edeceğim de''.
Yanıt: “Ben de buranın yabancısıyım''.

Meclis’te vekiller için berber ve kuaför salonları var. Fiyatlar uygun. “Keşke Meclis berberleri bize de hizmet verse'' dedirtiyor.

Erkek berberinde saç kesimi 3 YTL. Saç – Sakal kesimi 4 YTL. Kadın kuaföründe ise kesim 2 YTL, fön 2 YTL, Boya 15 YTL.

Vergiden muaf

Ana binada, biri sadece vekil ve vekil eşleri, diğeri vekil ve basın mensubu da dahil tüm ziyaretçilere açık iki restoran var. Vekil ve vekil eşlerine ayrılan özel restoranda sandalyeler yeşil kadifeden. Masa örtüleri de uçuk yeşil renkte. Restoran, dekoruyla küçük kasaba restoranlarının gösterişli lokantalarına benziyor.

Üst kattaki restoranda ise kahverengi hakim. Duvarda, Atatürk’ü yemek yerken tasvir eden dev bir tablo var. Onun yanında da Meclis TV’nin izlendiği plazma bir televizyon. Restoranlar, kurumlar vergisinden muaf olduğu için çok ucuza yemek yiyebiliyorsunuz. Burada hizmet, Meclis başkanlığı tarafından veriliyor. Restoranların işletmesi, herhangi bir özel şirkete ihale ile verilmemiş. İçerdeki garsonlar da bu sebepten TBMM çalışanı. Mönüde Türk yemekleri dışında dana bonfile, mantar ve kaşarla hazırlanmış ‘Meksika Steak’ de var. Yoğurt, cacık, dondurma gibi süt ürünleri, Atatürk Orman Çiftliği’nden geliyor. Cola’da ise alternatif yok: “Sadece Kola Turka var efendim''.

Restoranda bira servisi de yapılıyor. AKP’nin ‘Kırmızı fener’ diye adlandırılan içkili mekânları şehir dışına taşıma projesi aklıma geliyor. Meclis’te alkol yasak değilse, hiç bir yerde olmamalı. Değil mi?

MENÜ
Çorbalar: 50 Kuruş
Pilavlar: 50 Kuruş
Meksika Steak: 4,50 YTL
Mezgit Tava: 3 YTL
Çardak Kebap: 3 YTL
Kuzu Pirzola: 3 YTL
Izgara Köfte: 2,50 YTL
Etli Kuru Fasulye: 1 YTL
Zeytinyağlılar: 1 YTL
Salata: 1 YTL
Tatlılar: 1 YTL
Kutu Kola: 1 YTL
Kutu Bira: 1,75 YTL

TEMPO

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious