TBMM'den gaziye görkemli tören

TBMM'den gaziye görkemli tören.17560
  • Giriş : 13.11.2008 / 15:13:00
  • Güncelleme : 13.11.2008 / 15:39:48

Siyasi partilerin iki saat içinde aldığı ortak karar gereği 'son gazi' özel bir törenle uğurlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstiklal madalyası sahibi, Kurtuluş Savaşı'nın son gazisi Mustafa Şekip Birgöl TBMM'de düzenlenen "Meclis töreni" ile uğurlandı. Birgöl için yarın da İstanbul'da "Devlet töreni" düzenlenecek. Siyasi partilerin iki saat içinde aldığı ortak karar gereği özel bir törenle uğurlanan 'son gazi' için İstanbul'daki devlet töreni için de Bakanlar Kurulu kararnamesi hazırlandı.

İlk adım MHP'den

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, dün bir yazıyla TBMM Başkanı Köksal Toptan'a başvurarak, Birgöl için TBMM'de tören düzenlenmesini istedi. Toptan, "Vefa borcumuzu ödeyelim" diyerek harekete geçti ve törenin mevzuat açısından nasıl organize edileceğini araştırdı. AKP, CHP ve DTP yönetimleri de aynı saatlerde son gazinin Meclis'ten uğurlanmasını istediler.

Yazıcı görevlendirildi

Toptan, Başbakanlık ile temas kurdu. Başbakan Tayyip Erdoğan da tören hazırlıkları için Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı'yı görevlendirdi. Cenazenin Meclis'teki tören için Ankara'ya getirilmesi gerektiğinden Birgöl'ün ailesi ile de temas kuruldu.

Genelge ile Meclis töreni

Devlet cenaze törenleri yönetmeliği, Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve Başbakan için devlet töreni düzenlenmesini öngörüyor. Ancak, Bakanlar Kurulu'nca cenaze töreni düzenlenmesine karar verilen kişiler için de devlet töreni yapılabiliyor. Meclis'teki tören için kararname çıkartılması bugüne yetişemediğinden bir genelge hazırlandı. Bu nedenle Ankara'daki tören "Devlet" değil "Meclis töreni" olacak.

Kararname hazırlandı

Son gazi için İstanbul'da devlet töreni düzenlenmesi için de Bakanlar Kurulu kararnamesi hazırlandı. Başbakanlık yetkilileri, yarına kadar imzaların tamamlanarak kararnamenin yayınlanacağını bildirdiler. Böylece İstanbul'daki tören, "Devlet töreni" olacak.

Başbuğ ilgilenmese son gazi bilinmezdi

Mustafa Şekip Birgöl'ün üç çocuğundan hayatta bulunan tek evladı İpek Artunç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un ilgilenmemesi halinde, babasının son gazi olduğunun öldükten sonra ortaya çıkacağını belirtti, "Bu da çok acı olacaktı" dedi. Başbuğ, 1. Ordu Komutanlığı sırasında Kurtuluş Savaşı Gazisi Birgöl'ün yaşadığını öğrenince, evinde ziyarete gitmişti. Artunç, babasının İstiklal Savaşı'na ilişkin anılarını yazmadığını da söyledi, şunları anlattı: "Geçmişe ilişkin yaşadıklarına ait notları da yoktu. Son derece mütevazıydı. Savaş anılarını konuşmak istemezdi. Bize Afyon Cephesi'nde savaştığını, çetelerle mücadele ettiğini ve Atatürk ile Gülcemal Vapuru'nda yaptığı yemek sohbetlerini anlatırdı. Hatta Afyon Cephesi'nde ve çetelerle savaştığı sırada, bir avuç askeriyle, ağaçlar üzerinde dinlenirlermiş. Çok yılan varmış. Bir de düşmana karşı ağaç üzerinde uyumak ve dinlenmek daha güvenliymiş."

Orgeneral Başbuğ da son Mustafa'yı uğurlayacak

Genelkurmay internet sitesinde, Emekli Albay Mustafa Şekip Birgöl için yarın saat 11.00'de önce Selimiye'deki 1'inci Ordu Komutanlığı Karargáhı'nda özel bir tören yapılacağı belirtildi. Birgöl'ün, Selimiye Camisi'nde kılınacak öğle namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda defnedileceği kaydedilen açıklamada, "Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk'ün son silah arkadaşına yapılacak bu anlamlı törene, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları da katılacaklardır" denildi.

Törene kimler katıldı?
TBMM'de düzenlenen devlet törenine, Birgöl'ün kızı İpek Tülay Artunç, damadı Bekir Suat Artunç, torunu Tansu Kayrın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve kuvvet komutanları, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı ile Cemil Çiçek, Başkanlık Divanı üyeleri, bakanlar, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Ankara Valisi Kemal Ünal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, milletvekilleri, bürokratlar ve vatandaşlar katıldı.

Eski Meclis Başkanlarından; AK Parti Manisa Milletvekili Bülent Arınç, Hikmet Çetin, Cahit Karakaş, İsmet Sezgin ve Ferruh Bozbeyli de son gaziyi uğurlayanlar arasında yer aldı.

Kore ve Kıbrıs Gazilerinin de katıldığı törende, Başkanlık Divanı katip üyeleri Harun Tüfekçi, Birgöl'ün resmini, Fatoş Gürkan ise Birgöl'ün istiklal madalyasını taşıdı.

Birgöl'ün cenazesi, tören alanındaki yerine konurken öz geçmişi okundu. Cenazenin tören alanındaki yerine konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. Birgöl'ün cenazesi daha sonra cenaze aracına konuldu.

Bu sırada, Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Toptan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, Başbakan Yardımcısı Yazıcı ve Çiçek ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Birgöl'ün ailesiyle birlikte cenazenin arkasında yürüdü.

Cenazenin araca konulup Meclisten ayrılmasının adından, Gül, Toptan, Başbuğ ve törene katılanlar, Birgöl'ün ailesine başsağlığı dileklerini iletti.

TBMM Başkanı Toptan, Cumhurbaşkanı Gül'ün aracına binerek kendisiyle birlikte Meclisten ayrıldı.

"Üzülmemizi istemiyordu"

Son Gazi Mustafa Şekip Birgöl'ün kızı İpek Tülay Artunç, tören boyunca gözyaşlarını tutamadı.

Artunç, törenden sonra gazetecilere duygularını anlatırken, babasının "çok mütevazı ve öne çıkmak istemeyen bir kişiliğe" sahip olduğunu ifade ederek, "Kendisi, ölümünden sonra üzülmemizi istemiyordu; 'arkamdan üzülmeyin' derdi" diye konuştu.

Artunç, Mecliste tören düzenlenmesinden dolayı "minnettar olduklarını" belirterek, "Burada tören düzenlenerek, Birgöl'le bir kez daha gurur duymamıza neden oldular. O da bunları hissediyordur diye düşünüyorum. Acı ile gururu aynı anda yaşıyoruz" dedi.

Birgöl'ün ölümünden önce katıldığı savaşları ve yaşadığı kötü anları kendilerine anlattığını bildiren Artunç, babasının, düşmanın İzmir'de denize dökülmesinin ardından birliğine geri döndüğünü, daha sonra birçok isyanın bastırılmasında görev aldığını kaydetti.

Birgöl'ün torunu Tansu Kayrın ise "Çok onurluyuz, çok gururluyuz. Acımız çok büyük. Hem acı, hem gurur hepsi bir arada. Çok enteresan iki duygu bir arada" diye konuştu.

Meclis tarihi günlerinden birini yaşadı

"Gazi Meclis", son gaziyi uğurlarken tarihi günlerinden birini yaşadı.

TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın, "Meclisin Kurtuluş Savaşı'nın son gazisine Gazi Meclisin varlığına yakışır bir biçimde tören yapılacağını" duyurmasının ardından, tören için hazırlıklara başlandı.

Törene katılanlar, sabah saatlerinden itibaren Meclise gelmeye başladı.

Vatandaşların atılımına da açık tutulan törende, Genel Kurul ile Plan ve Bütçe Komisyonu ile diğer komisyonların çalışmalarına ara vermesi nedeniyle milletvekillerinin yoğun katılımı gözlendi.

Meclis, Birgöl'ü uğurlarken en kalabalık günlerinden birini yaşadı.

Törenin yapıldığı şeref girişi merdivenleri tümüyle dolarken, çok sayıda televizyon kanalı da töreni canlı olarak yayınladı.

Törene ilk gelen kişilerden biri, MHP lideri Devlet Bahçeli oldu.

Orgeneral İlker Başbuğ, Birgöl'ün kızı İpek Tülay Artunç'un yanında dururken, Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı tarafından karşılandıktan sonra törendeki yerini aldı.

İstanbul'a götürülecek olan Birgöl'ün cenazesi, yarın 1'inci Ordu Komutanlığı'nda düzenlenecek askeri tören ve Selimiye Camisi'nde öğle namazından sonra kılınacak cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

KANALDHABER

FOTO:KANALDHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*