TBMM'den Kayseri'ye üniversite müjdesi

TBMM'den Kayseri'ye üniversite müjdesi.30064
  • Giriş : 31.07.2008 / 20:29:00

TBMM Genel Kurulunda, Kayseri'de Burç Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı tarafından Melikşah Üniversitesi kurulmasını öngören tasarının tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tasarı üzerinde CHP Grubu adına söz alan İstanbul Milletvekili Nur Serter, vakıf üniversitelerinin büyük şehirler dışında Anadolu şehirlerine kurulmaya başlanmasının olumlu gelişme olduğunu söyledi.

Vakıf üniversitelerinin dereceye giren öğrencileri çekmek için çeşitli promosyon ve reklamlara yöneldiğini belirten Serter, bazı üniversitelerin öğrencilere binek otomobil, 30 bin YTL ikramiye, 2 bin YTL aylık gibi promosyon teklif ettiklerini bildirdi.

Devlet üniversitelerindeki tıp fakültelerinde bir öğrencinin yıllık maliyetinin 11 bin YTL olduğunu, buna rağmen vakıf üniversitelerinde aynı fakülte için 30 bin YTL kayıt ücreti alındığını kaydeden Serter, bu üniversitelerin 12 bin ile 24 bin YTL arasında farklı kayıt ücreti aldıklarına dikkati çekti.

Serter, ''Ücretlerin denetimine ihtiyaç yok mu? Üniversiteler arasında ücretlerin neden farklı olduğu ortaya çıkarılmalıdır. Vakıf üniversiteleri, kazanç amacı güdemeyeceklerine rağmen bazı üniversiteler bu amaçla mı kuruluyor?'' diye sordu.

Vakıf üniversitelerine ihtiyaçları doğrultusunda bina ve arazi tahsisi yapıldığını belirten Serter, ''Vakıf üniversitelerine devletin ciddi katkıları olmuştur. Milli Eğitim Bakanı, üniversitelerin bir çoğunun binaları ruhsatsızken ses çıkarmıyor. ODTÜ'yü binalarını yıkmakla tehdit eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e 'hayır bunu yapamazsın'' demesini duymak isterdik'' diye konuştu.

-REKTÖR SEÇİMİ ÖNERİSİ-

MHP Kırıkkale Milletvekili Osman Durmuş da Ankara, İstanbul, İzmir gibi illerdeki büyük üniversitelerin rektörlerinin, kendisine oy vermesi için seçim yatırımı olarak ihtiyacı olmadığı halde, boş olan bölümlere öğretim üyeleri atadığını savundu.

Taşradaki üniversitelerde görevli öğretim üyelerinin de bu üniversitelere gitmek için fırsat kolladığını ifade eden Durmuş, ''Eskiden öğretim üyeleri 2 yıllığına rotasyona gönderilirdi. Şimdi bu da yok. seçim demokratik bir hak olarak görülüyorsa, rektörler de Cumhurbaşkanı gibi 5 yıllığına ancak bir defa seçilmelidir. Bu sayede öğretim elemanı kadro şişmesi de önlenmiş olacak'' dedi.

Tasarının tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından TBMM Başkanvekili Eyyüp Cenap Gülpınar, birleşime 40 dakika ara verdi.

Gülpınar, aranın ardından birleşimi TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil'in yöneteceğini belirterek, milletvekillerine huzurlu bir tatil dileğinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*