TBMM'den 'maaş' açıklaması

  • Giriş : 05.05.2007 / 00:00:00

TBMM Genel Sekreteri Rauf Bozkurt, 15 Temmuz'da milletvekillerinin maaş alacak olması dolayısıyla kamuoyunda yer alan tartışmalarla ilgili bir açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Genel Sekreteri Raut Bozkurt, "TBMM yönetimi kanuni zorunluluk gereği 15 Temmuz 2007 tarihinde milletvekillerinin maaşlarını tam olarak hesaplarına yatırmak zorundadır" dedi.

Milletvekilleri ödenek ve yolluklarının Anayasa'nın 86. maddesinin son fıkrası ve 3671 sayılı kanunun 6. maddesi uyarınca üç aylık peşin olarak ödendiğini belirten Bozkurt bu uygulamanın seçim tarihlerinin maaşların ödendiği güne yakın düştüğü dönemlerde tartışma konusu olduğunu ifade etti. Bozkurt, 21. Dönem Milletvekili seçimlerinin 18 Mart 1999 tarihinde yapılmasına rağmen milletvekillerine 15.04.1999 tarihinde, 3 gün önce maaşları tam olarak ödendiğine işaret ederek, 03 Kasım 2002 tarihinde yapılan 22. dönem seçimlerinden 19 gün önce de milletvekillerine maaşlarının tam olarak ödendiği hatırlattı.

Maaş konusunun kamuoyunda tartışma konusu olduğuna işaret eden Bozkurt, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bu konudaki düzenleme 3671 sayılı kanunun 6. maddesi tarafından yapılmaktadır. Madde metni aynen şöyledir: "TBMM üyeleri bu sıfatı iktisap ettikleri aydan itibaren, bu kanunda belirtilen ödenek ve yollukları hak kazanırlar. Herhangi bir nedenle TBMM üyeliği sıfatı kalkanların istihkakları, bu sıfatın kalktığı ayı takip eden ay başından itibaren verilmez. Ancak ölüm ve çeşitli sebeplerle genel seçimlerin yenilenmesi halinde önceden aldıkları üç aylık ödenek ve yolluklar geri alınmaz. Aylık ödenek ve yollukların üç aylığı peşin olarak ve çekle ödenir."

Bozkurt, TBMM yönetimi kanuni zorunluluk gereği 15 Temmuz 2007 tarihinde milletvekillerimizin maaşlarını tam olarak hesaplarına yatırmak zorunda olduklarına işaret ederek, "Bu maaşların bir kısmının önce yatırılması, bir kısmının seçimlerden sonra yatırılması yeni bir kanuni düzenleme yapılmadan mümkün değildir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious