TBMM'nin bu hafta gündemi yoğun

  • Giriş : 11.02.2007 / 00:00:00

TBMM'yi bu hafta yoğun bir mesai bekliyor. İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu hakkında verilen gensoru önergesi ile küresel ısınma konusundaki Araştırma önergesi Salı günü ele alınacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Salı günü, ANAVATAN Grubunun Bakan Aksu hakkında, ''Terör ve asayiş olaylarındaki artış, ahlaki çöküntü ve asayiş önlemlerinin alınmaması'' gerekçeleriyle verdiği gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmamasının görüşmelerinden sonra küresel ısınma TBMM gündemine gelecek.

Küresel ısınmanın Türkiye'ye etkilerinin belirlenmesi için Meclis Araştırması açılmasına ilişkin önerge ile Türkçe'deki bozulmanın nedenlerinin belirlenerek, gerekli tedbirlerin alınmasına ilişkin Meclis Araştırması açılması önergesi de Salı günü TBMM Genel Kurulunda tartışılacak.

Genel Kurul, 14 Şubat Çarşamba ve 15 Şubat Perşembe günleri görüşmeleri yarım kalan yabancı doktorların Türkiye'de çalışmasına da olanak sağlayan Temel Sağlık Hizmetleri Kanununda Değişiklik yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısının görüşmelerine devam edecek.

Meclis, 13 Şubat Salı günü 15.00'de toplanarak, gensoru ve araştırma önergelerinin görüşmeleri bitene kadar çalışacak.

Meclisin Çarşamba ve Perşembe günlerindeki mesaisi ise 14.00-20.00 saatleri arasında olacak.

KOMİSYONLAR

TBMM İçişleri Komisyonu, Ateş Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunda değişiklik yapılmasına ilişkin 6 kanun teklifini ele alacak. Teklifler, düğün ve cenazelerde silah taşınmasının yasaklanmasını öngörüyor.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, 14 Şubat Çarşamba günü Milli Arşivler Kanunu Tasarısını görüşecek. Tasarı, Milli Arşivlerin yeniden yapılandırılmasını içeriyor.

Komisyon, 15 Şubat Perşembe günü de Genel Kadro ve Usulü Hakkında KHK'nın Ekli Cetvellerinin Emniyet Genel Müdürlüğüne ait bölümünde değişiklik yapılmasına ait kanun tasarısını görüşecek. Tasarı, Emniyet Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatına 20 bin kadro ihdas edilmesini öngörüyor.

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu, 14 Şubat Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in bir kez daha görüşülmek üzere iade ettiği Türk Petrol Kanununu görüşecek.

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu da 15 Şubat Perşembe günü Tapu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik öngören yasa tasarını ele alacak. Tasarı, Türkiye'deki kadastro çalışmalarının tamamlanması ile orman kadastrolarında karşılaşılan sorunların giderilmesini amaçlıyor.

TBMM AB Uyum Komisyonu da 15 Şubat Perşembe günü Sigortacılık Kanunu Tasarısını tali komisyon sıfatıyla ele alacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious