TBMM'nin cumhurbaşkanını seçeceğini düşünüyorum

TBMM'nin cumhurbaşkanını seçeceğini düşünüyorum.7589
  • Giriş : 12.08.2007 / 17:22:00

Hüseyin Çelik, 20 Ağustos'ta başlayacak olan turlarda TBMM'nin kendine yakışır bir vakar sergileyeceğini ve cumhurbaşkanını seçeceğini düşündüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çelik, Kanal 7'de katıldığı ''Siyaset Gündemi'' adlı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı seçimi turlarının başlayacağı 20 Ağustos'tan itibaren kritik bir haftaya girileceğini belirten Çelik, Cumhurbaşkanı seçiminin önünde engel olarak gösterilen bütün unsurların kenara itildiğini söyledi. Çelik, şöyle konuştu:

''20 Ağustos'ta başlayacak olan turlarda ben TBMM'nin kendine yakışır bir vakar sergileyeceğini ve cumhurbaşkanını seçeceğini düşünüyorum. Çünkü cumhurbaşkanını seçmek bu Meclis'in birinci görevi. Başkanlık Divanı oluştuktan itibaren, 10 Ağustos tarihi itibariyle TBMM bir ayda cumhurbaşkanını seçmek gibi bir mükellefiyet altına girmiştir. Müracaat süresi geçtikten sonra geriye kalan 20 gün içerisinde TBMM Cumhurbaşkanı seçmek zorundadır. Seçebilir mi? Seçemezse, yeniden seçime gitmek zorundadır. Daha dün seçim yapıldı. Kimse Türkiye'yi böyle bir maceraya itemeyeceğine göre cumhurbaşkanımızı inşallah seçeceğiz.''

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün; Turgut Özal, Süleyman Demirel ve Ahmet Necdet Sezer gibi aynı anayasa, içtüzük ve kanunlara göre aday olduğunu ifade eden Çelik, ''Sayın Gül, 3 cumhurbaşkanından daha fazla oy almasına rağmen, mesele mahkemeye götürülmüştür, farklı yerlere çekilmiştir. Halk bunu ibretle görmüştür ve kesinlikle kabullenememiştir'' dedi. Çelik, şöyle devam etti:

''Gül, bizatihi cumhurbaşkanlığı için, 'ben adayım' diye müracaat etmemiştir. Sayın Başbakan kendisi aday olabilecekken, kendisi bunu fazlası ile hak etmişken yıllardır beraber siyaset yaptığı ama ehliyetine, liyakatına inandığı bir arkadaşını aday göstermiştir. Her şey olumluyken, birilerinin Sayın Gül bir suç işlemiş gibi, böyle bir şeye teşebbüste bulunmaya hakkı yokmuş gibi, yayın yapılmasını anlamakta güçlük çekiyorum.''

''Gül cumhurbaşkanlığı adaylığından vazgeçmiyor, inatlaşmaya götürdü'' şeklindeki yorumların hatırlatılması üzerine Çelik, ''Benim tanıdığım Gül, hırsları ile hareket eden bir insan asla değil'' dedi.

''Siyasetin kendi dinamikleri dışında bir takım güçlerin Sayın Gül'ün adaylığını engellemesi gibi bir ihtimal düşünüyor musunuz?'' sorusuna Çelik, ''Ben komplo teorilerine çok iltifat etmem. Anayasal olarak, ahlaken, Sayın Gül'ün adaylığına mani bir hal yok. Gül değil de bir başka arkadaşımız Cumhurbaşkanı adayı olsa, peki benzer şekilde tartışmaların olmayacağını kim garanti edebilir? Gönül ister ki, ilk turda cumhurbaşkanımızı seçelim. Şayet birinci veya ikinci turda olmazsa, üçüncü turun yapılacağı 28 Ağustos'ta bu işin biteceği kanaatindeyim'' yanıtını verdi.

-''HER SONDAJDAN PETROL ÇIKMAZ''-

Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı süre içinde verdikleri 26 sözden ikisi hariç hepsini tuttuklarını söyledi ve ''Katsayı ve YÖK meselesi dışında... Niye yapamadık? Cumhurbaşkanı niye seçilmediyse, ondan. Her sondajdan petrol çıkmaz. Bu petrol aramayacağımız anlamına gelmez'' dedi.

Meslek liseleri konusunda çok çaba gösterdiklerini anlatan Çelik, ''Katsayı engeli meslek okullarının önünde psikolojik bir bariyer oluşturuyor. Bu engel olmadan önce meslek liselerinden üniversiteye girme oranı yüzde 1,5-2 idi. Bu 1,5-2'den dolayı meslek okullarını katletmeye değer mi?'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious