TBMM'nin tek kadın Komisyon Başkanı Dedegil

TBMM'nin tek kadın Komisyon Başkanı Dedegil .6391
  • Giriş : 12.11.2007 / 11:30:00

Güldal Mumcu ile MHP Milletvekili Meral Akşener’in 34 yıl aradan sonra ilk kez meclis başkanvekili seçilmesinin ardından, yine ilk kez bir kadın milletvekili, TBMM’de komisyonu başkanı olarak görev yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

23. Yasama Döneminde, CHP Milletvekili
Güldal Mumcu ile MHP Milletvekili Meral Akşener’in 34 yıl aradan sonra ilk kez meclis başkanvekili seçilmesinin ardından, yine ilk kez bir kadın milletvekili, TBMM’de komisyonu başkanı olarak görev yapıyor.
Daha önce İstanbul Kadın Araştırmaları Merkezi (İKAM) başkanlığı yapan Alev Dedegil, 22 Temmuz genel seçimlerinde AK Parti’den İstanbul milletvekili seçilerek ilk kez parlamentoya girdi.
Dedegil, AA. muhabirine yaptığı açıklamada, kadın milletvekili olarak ilk kez bir ihtisas komisyonunun başkanlığına seçilmesinin çok gurur verici olduğunu belirterek, "Yıllar sonra ilk kez 2 kadın, meclis başkanvekili seçildi. Kadın milletvekillerinin önemli görevlere gelmelerinin, sayılarının artmasıyla doğru orantılı olduğunu düşünüyorum. Bu durumu, demokrasimiz adına önemli gelişme olarak nitelendiriyorum" diye konuştu.
Komisyon başkanı olmasının, kendisine avantaj veya dezavantaj getirmeyeceğini ifade eden Dedegil, "Bu, sadece Komisyona kadınlar tarafından yapılan başvuru sayısının artmasına neden olabilir" dedi.
Dedegil, 7 Kasıma kadar Dilekçe Komisyonuna yapılan 490 başvurudan 94’ünün kadınlar tarafından yapıldığını söyledi.

"İSTATİSTİK TUTULACAK"


Komisyon Başkanı Dedegil, geçen dönem sadece sayı bakımından ortaya konulan istatistiki bilgilerin, bu dönem çok daha kapsamlı olarak hazırlanacağını belirtti.
Başvuru konularının ayrıntılı istatistiğinin, Türkiye’nin sosyal durumunu ortaya koyması bakımından temel veri oluşturacağını dile getiren Dedegil, "Bu istatistiki bilgilerde, başvuruda bulunanların cinsiyetinden tutun da hangi ilden ne kadar başvuru yapıldığını görmek mümkün olacak. Bu başvurularda, aile içi şiddete uğrayanların sayısı, kadınların karşılaştıkları sorunlar ve buna benzer, ülke gündeminde güncelliğini koruyan konuların oranlarını görebileceğiz" diye konuştu.

"KOMİSYONUMUZ, VATANDAŞ İLE TBMM ARASINDA KÖPRÜ"


Alev Dedegil, kendi komisyonları ile TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun birleştirilmesi düşüncesine katılmadığını ifade ederek, "Çünkü İnsan Hakları Komisyonu, insan hakkı ihlallerini araştırıyor, komisyonumuz ise hak arama özgürlüğünün arandığı bir yer. Ancak 2 komisyon, birbirine yakın bir yerde çalışabilir" şeklinde konuştu Komisyonlarının, insanlığın varoluşundan bu yana ortaya çıkmış hak arama özgürlüğünün bir sonucu olarak doğduğunu, değişik adlarla da olsa, tüm siyasi dönemlerde vatandaşa verilen bu en önemli hakkın yürütüldüğü yer olduğunu anlatan Dedegil, "Günümüzde Dilekçe Komisyonu, vatandaşla TBMM arasında bir köprü vazifesi görerek, TBMM’nin gücünü ve iradesini yansıtmış, vatandaşın hak arama özgürlüğüne getirilen en büyük güvence olmuştur" dedi.

"IRAK SINIRININ DUVARLA ÖRÜLMESİ" ÖNERİSİ...


Dedegil, Dilekçe Komisyonunun "sosyal laboratuvar" konumunda olduğunu ve her kesimden, her türlü mağduriyeti barındıran dilekçeler geldiğini belirterek, "Örneğin bir hanımın, terörün engellenmesine çare olarak, Irak sınırının duvarla örülmesi önerisi, ilgi çekici dilekçelerden biri" dedi.
Dedegil, Dilekçe Komisyonunun, mevzuatta öngörülen şekliyle çalıştırıldığı takdirde, güçlü bir denetim mekanizması olduğunun görüleceğini kaydetti. Dedegil, geçen dönem verilen İçtüzük değişikliği teklifinin, bu dönem güncelleştirilerek tekrar gündeme getirileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious