TC'nin son 60 yılının en radikal kararı

TC'nin son 60 yılının en radikal kararı.13048
  • Giriş : 07.03.2008 / 16:17:00

İller Bankası Genel Müdürü Atasoy, bazı belediyelerin kapatılmasına ilişkin olarak, ''Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin son 50-60 yılda yapmış olduğu en radikal, en reformist kamu yönetimi kanunudur'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İller Bankası Genel Müdürü Hidayet Atasoy, bazı belediyelerin kapatılmasına ilişkin olarak, ''Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin son 50-60 yılda yapmış olduğu en radikal, en reformist kamu yönetimi kanunudur'' dedi.

Atasoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, nüfusu 2 binin altında kalan belediyelerin kapatılması kararının 4 yıl önce alındığını anımsatarak, bunun bir proje olduğunu; faaliyet anlamında verimliliğini kaybeden belediyeleri kapatmayı öngördüğünü söyledi.

Hidayet Atasoy, ''Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin son 50-60 yılda yapmış olduğu en radikal, en reformist kamu yönetimi kanunudur. Kamu hizmetlerini etkin ve verimli hale getirme açısından da çok doğru bir proje. Nüfusu 2 binin altına düşen 863 belediyenin kapatılması, 25 civarında da büyük şehir belediyesi sınırlarında kalan belediyenin kapatılması ekonomik, sosyal ve idari açıdan bakıldığında doğru'' diye konuştu.

Kapatılacak 863 belediyede ortalama 10-15 personel çalıştığını, İller Bankası'nın bu belediyelere her ay ortalama 15 bin YTL gönderdiğini bildiren Atasoy, ''Bu para, personel maaşına bile yetmiyor. Milletin, devletin sırtında böyle bir yük taşıyamazsınız. Yanıma gelen bazı belediye başkanları, 'Anahtarı alın da kurtulalım. Bu işi artık taşıyamıyoruz' diyorlar'' dedi.

Uygulamanın İller Bankası açısından çok ciddi tasarruf sağlayacağını ifade eden Atasoy, bu zamana kadar harcanan cari giderlerin yatırım giderine dönüşeceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious