TDK, Türk İşaret Dili'ni oluşturacak

  • Giriş : 16.05.2006 / 00:00:00

Türk Dil Kurumu (TDK), yapacağı 3 yıllık çalışmayla Türk kültürü ve geleneklerine uygun herkesin ortak kullanacağı 'Türk İşaret Dili' sistemi oluşturacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, 729. Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre'yi Anma Etkinlikleri kapsamında geldiği Karaman'da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de 3 milyon işitme engellinin yaşadığını, bu kişilerin kendilerine göre bir işaret diliyle iletişim kurduğunu söyledi.

Engellilerin yakınları dışında sosyal hayatta kimseyle düzenli iletişim kuramadığını dile getiren Akalın, ''Çünkü işaret dilini normal sağlıklı kişiler bilmiyor. Ayrıca, işaret dili bölgeler arası farklılık gösteriyor. Türkçe ve Türk kültürüyle ilgisi olmayan işaretler kullanılıyor'' dedi.

Bütün işitme engellilerin birbirleriyle ve yaşadıkları toplumdaki kişilerle anlaşmasını sağlayacak ortak bir işaret dili kullanılması yolunda çalışmaların başlatıldığını belirten Akalın, şunları kaydetti:

''Bir proje hazırlandı. Bu projenin ayrıntıları, Özürlüler Yasasında bir madde olarak yer aldı. TDK olarak, Özürlüler İdaresi Başkanlığı, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla yasada belirtilen şekliyle yönetmelik hazırladık. Bir süre önce de Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Şimdi biz çalışmalara başladık. Yazı dili nasıl bir temel ve esasta kuruluyorsa, işaret dilinin aynı temelde kullanılmasını sağlayacak bir sistem hazırlanacak.''

Akalın, bunun için bölgelere göre işaretlerin belirlenmesi, dil bilgisinin hazırlanması amacıyla alan araştırması yapılacağını ifade ederek, 3 yıl sürecek bu çalışmaların oldukça geniş kapsamlı olacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious