TDK'dan Denizli'ye ödül

TDK'dan Denizli'ye ödül.82054
  • Giriş : 02.10.2006 / 00:00:00

Denizli Belediye Meclisi, reklam, pano ve tabelalarda yabancı kelime ve harflerin kullanılmaması kararı ile Türk Dil Kurumu tarafından ödüle layık görüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TDK, belediyenin bu kararı sonucunda Denizli'ye, "Bu şehirde tabela ve panolarda Türkçe kullanılmaktadır" beratı verilmesini kararlaştırdı.

TDK Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, Başbakanlık Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı Yönetim Kurulu'na Denizli Belediyesi ve Belediye Başkanı Nihat Zeybekci'nin bu öncülüğü dolayısıyla ödüllendirilmesi gerektiğini belirterek, onur ödülü verilmesini talep etti. Talebin değerlendirilmesi sonucu reklam ve tanıtım tabelalarında yabancı kelimeleri yasaklayan ve Türkçe zorunluluğu getiren belediye ve Başkan Zeybekci'ye, Türkçe ve Türk diline katkıları dolayısıyla TDK Onur Belgesi ve Ödülü verilmesi kararlaştırıldı.

TDK Başkanı Akalın, Zeybekci'ye telefon ederek belediye meclisinin aldığı kararın Türkiye'nin birçok kurumuna öncü olduğunu, bugüne kadar 50 belediyenin aynı kararı alıp 30 firmanın da ismindeki yabancı kelimeleri değiştirdiğini ifade etti.

Kararın TDK'yi harekete geçirdiğini söyleyen Prof. Dr. Akalın, "Belediyenin kararı sonrasında TBMM'ye, reklam, pano ve tabelalarla şirket isimlerinde Türkçe kelimeler kullanılması için bir kanun teklifi yaptık. Bir şirketin tabelasında hangi ismi kullanacağı konusunda belediyelerin yetkili kılınmasını istedik. Denizli Belediyesi'nin aldığı bu karar, dil bilincinin yaygınlaştırılması açısından öncü oldu." görüşlerine yer verdi.

Başkan Nihat Zeybekci de ödüle layık görülmekten ve Türkiye'ye öncülük etmekten büyük mutluluk duyduklarını belirterek, "Denizli Belediyesi'nin birçok şirkete ve Türkiye genelindeki il, ilçe ve belde belediyelerine örnek olması bizi ayrıca sevindirmiştir." dedi. Zeybekci, bu ay içinde Denizli'de düzenlenecek bir törenle Akalın'dan ödülü alacak.

Bu arada Denizli'nin giriş ve çıkışlarına, "TDK Türkçe Beratına Layık Görülmüş İl", "Denizli'de tabela ve panolarda Türkçe kullanılmaktadır" yazılı panolar konulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious