TEB-SGK anlaşması sonunda sağlandı

TEB-SGK anlaşması sonunda sağlandı.8052
  • Giriş : 20.01.2009 / 09:20:00

SGK ile TEB arasında günlerdir devam eden anlaşmazlık gece yarısında sona erdi. SGK ile TEB anlaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda Bakan Faruk Çelik başkanlığında Eczacılar ile yürütülen görüşmelerde uzlaşma sağlandı. SGK ile Türkiye Eczacılar Birliği arasında 2009 İlaç Alım Protokolü imzalandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ''Arta kalan bir kaç husus da teknik düzeyde değerlendirildi. Neticede mutabakat sağlamış bulunuyoruz. İmza altına alındı bu protokol'' dedi.

Bakan Çelik, Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığından Türk Eczacıları Birliği (TEB) yöneticileriyle gerçekleştirilen görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, bugüne kadar kamuoyuna mal olmuş olan 7-8 ya da 9 maddede özetlenecek konularda zaten mutabakat olduğunu anımsattı.

Çelik, ''arta kalan bir kaç husus da teknik düzeyde değerlendirildi. Neticede mutabakat sağlamış bulunuyoruz. İmza altına alındı bu protokol'' diye konuştu.

Hiçbir zaman sivil toplum kuruluşlarını dışlayacak bir çaba içinde olmadıklarını belirten Çelik, şunları kaydetti:

''Milletin sağlığı söz konusu olunca gerekli önlemleri alma, hassasiyetleri, alternatifleri düşünmemiz gerekiyordu. Ancak bunlara fırsat kalmadan TEB kendi üzerine düşen olgunluğu, duyarlılığı, hassasiyeti bu konuda gösterdiler. Birlikte bu konuda bir mutabakat imkanı sağlanmış oldu. Hayırlı olmasını temenni ediyorum.''

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ''Özel hastanelerin katılım payları özel hastanede 1 Şubattan itibaren alınmaya başlanacak. kamu hastanelerinki katılım payları yine eczaneler tarafından alınacak'' dedi.

Çelik, cirosu 350 milyonun altındaki yaklaşık 8 bin eczanenin iskontolarının ''sıfır'' olacağını söyledi.

Bakan Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında TEB yöneticileriyle gerçekleştirilen görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, protokol üzerine mutabakat sağlanmasıyla vatandaşların sağlığı açısından önemli bir adım atıldığını söyledi.

Konuya ilişkin sorunlar ve soruların bu şekilde ortadan kalktığını ifade eden Çelik, bakanlığın öteden beri sivil toplum kuruluşlarını dışlayarak hiçbir çalışmayı yürütmediğine dikkati çekti.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik, eczacılarla bir takım konularda anlaşmazlıklar bulunduğunun anımsatılması üzerine şunları kaydetti:

''Konuları biliyorsunuz. Avans konusu vardı. Diğer iskontolarla ilgili düzenlemeler vardı. Provizyon sistemiyle ilgili konular vardı. Bunları büyük ölçüde çözüme kavuşturmuş idik. Ama ağırlıklı olarak bugün üzerinde durduğumuz rekabet kurumunun kararı çerçevesinde reçete dağıtımıyla ilgili bir sorun... Onu da bütün teknik boyutlarıyla ele aldık ve o konu na çözüme kavuşturulmuş oldu. Yeni bir protokol yapılıyor. Yeni bir süreç başlıyor. Olaya o çerçevede bakıldı.''

Çelik, bir başka gazetecinin aynı konuya yönelik sorusuna da ''İskontoyla ilgili olarak cirosu 350 milyonun altında olan yaklaşık 8 bin eczanenin iskontolarını sıfır olarak kabul ettik. Zaten daha önce TEB bu konudaki sıkıntıları getirmişti. Bizim kurum olarak da bakanlık olarak da bakışımız böyle oldu. Yani cirosu düşük olan eczanelerin iskontosunu sıfırlayalım anlayışıdır. Mutabakat sağladık. 900 milyonun üzerindekileri 2,5 olarak kararlaştırdık. 8 bin eczaneyi sıfırlayınca cirosu yüksek olanları 2,5 olarak belirledik'' yanıtını verdi.

Bakan Çelik, provizyon sistemindeki aksaklıkların giderilmesinin kendi görevleri olduğunu belirterek şöyle devam etti:

''Sistemin daha güçlü ve seri çalışmasıyla ilgili seferber olmuş durumdayız. İnanıyorum ki eczacılarımız yakın zamanda sorunları minimize olmuş provizyon sistemini çalıştıracaklar.

Yasada yüzde 75-90 avans ve 90 günlük süre içerisinde ödeme ön görülüyor. Biz bunu protokolle teslimde 60 gün içerisinde ödemeyi uygun bulduk. Eczacılarımızın yapmış oldukları fedakar çalışmalar var. Netice itibariyle bu hizmetin bir halkasını da eczacılar oluşturuyorlar. Onların bu konudaki sıkıntılarını düşünmek de bizim görevimiz. Bugüne kadar 45-50 gün içerisinde bu ödemeleri gerçekleştiriyorduk, ama yasa 90 güne çıkınca, inceleme şartı da gelince, şimdi incelenip 60 gün içerisinde bu ödemeyi protokole bağlamış olduk.''

MUAYENE KATILIM PAYLARI

Bakan Çelik, ''Özel hastanelerin 10 TL'lik muayene katılım paylarının da hastanelerde alınacağını'' bildirdi.

Bu konuda eczacıların sıkıntı yaşadıklarını hatırlatan Çelik, ''10 TL sanki eczacı tarafından alınıyormuş gibi hastayla karşı karşıya gelme gibi bir durumları vardı. Bundan dolayı bu özel hastanelerin katılım payları özel hastanede 1 Şubattan itibaren alınmaya başlanacak. Kamu hastanelerinki yine eczaneler tarafından alınacak'' diye konuştu.

Eczanelerin kademeli karlılık oranlarında iyileştirme yapıldığını belirten Çelik, bunun da önemli bir gelişme olduğunu söyledi. Çelik, yüzde 23-24 olan oranları yüzde 25'e taşıdıklarını bildirdi.

Sağlık uygulama tebliğinde eczacıların yerinin değiştirildiğini anlatan Çelik, eczanelerin ''birinci basamak sağlık hizmeti sunucuları'' diye tebliğde yerini alacağını ifade etti.

''Sık sık bu konular gündeme geliyor. Kamuoyunu da meşgul ediyor. Dedik bu böyle olmasın. 3 yılda bir bu sözleşmeyi yenileyelim'' dediklerini ifade eden Çelik, 3 yıl içerisinde önemli gelişmeler olabileceğini, bunları görüşmeye de kapalı olmadıklarını belirtti. 3 yıl kaydının, konunun sık sık gündeme gelmemesi açısından önemli bir gelişme olduğunu vurgulayan Çelik, ''Yani karşılıklı taleplerimiz buluştu ve uzlaşma sağlandı. Hayırlı olsun'' dedi.

Çelik, gazetecilerin, reçete dağıtımına ilişkin soruları üzerine protokolün dikkatle okunması istedi.

Konunun yargıda olduğunu anımsatan Çelik, ''Yargı süreci de dikkate alınacak tabii bu arada hizmet de aksamayacak. Teknik bir düzenlemedir. Protokol dikkatle okunursa anlaşılacağını düşünüyorum. Bu konuda TEB tarafından, odalar tarafından bunun yapılmasında bir mahsur görmediğimizi de ifade etmek istiyorum'' diye konuştu.

TEB Başkanı Erdoğan Çolak de sorunlarını anlattıkları Bakan Çelik'in çok büyük katkı sağladığını belirterek, ''Protokolü, bu arada bitirdik. Aslında çok fazla şey konuşmadık, çok kısa sürede yol aldık. Teknik çalışma oldu. Yarın da sağlık uygulama tebliği uzlaştığımız şekilde yayımlanacak. Böylece, eczacıların protokol düzeyinde yaşadığı sorunlar çözülmüş oldu'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*