Tecavüz değil, evcilik oyunu!

  • Giriş : 09.01.2007 / 00:00:00

Nesin Vakfı Yönetmeni Ali Nesin, vakfa 4 yıl önce annesi tarafından bırakılan 14 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüz edildiğini yalanladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nesin, yaptığı yazılı açıklamada, çocukların büyük bir kısmının vakfa psikolojik sorunlu olarak geldiklerini, kimilerinin taciz geçirdiğini, beslenme ve eğitim sorunlarının had safhada olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Kendilerini ve sorunlarını ifade edebilsinler diye seramik, resim, heykel atölyeleri ve 300 kişilik bir tiyatro salonu kurduk. Havuz, spor sahaları, ziraat ve meyve ağaçları... Deniz kıyısında uzun yaz tatilleri, hatta yurt dışı seyahatleri, baleler, müzeler, sergiler, konserler... Daha iyi beslensinler, inekten taze sağılmış doğal süt içsinler diye bir çiftlik bile kurduk. Kendilerine verilen olanakların haddi hesabı yoktur. Herhangi bir ailenin bir çocuğunun bu kadar olanağı olduğunu sanmıyorum. Tek sorunları anne ve babasız olmaları ki, bu da az şey değil.”

Vakıfta kalan 46 çocuk için 20'den fazla çalışan, 10'dan fazla gönüllülerinin olduğunu belirten Nesin, aylık giderlerinin de 40 ile 60 bin YTL arasında değiştiğini bildirdi.

Toplumun bu en şanssız çocuklarına en fazla şans tanımak için ellerinden geleni yaptıklarını anlatan Ali Nesin, “Gerek bizim vakfımıza, gerek diğer benzer kurumlara gelen çocukların birçoğu saatli bomba gibidir. Ne zaman, nerede ve hangi şiddette patlayacağı belli olmayan birer bomba... Bu bombayı tesirsiz kılmak, en azından potansiyel yıkıcı enerjiyi olumlu bir yönde kanalize etmek gerekir” dedi.

Nesin, böylesine zorlu bir uğraşta arada bir kazaların olmasının kaçınılmaz olduğunu ifade ederek, “Yüzde bir patlama olasılığı olan binlerce bombadan birinin patlama olasılığı elbette oldukça yüksektir. En mağdur durumlarda doğmuş ve büyümüş çocukları topluma kazandırma uğraşında yüzde 100 başarı beklemek, bu kurumlara yapılan en büyük haksızlıktır. Neyse ki, bugün için Nesin Vakfı'nda böyle bir bomba patlamamıştır. Ama günün birinde olabilir. 11 yıldır Nesin Vakfı'ndayım ve gece gelen her telefonda kalbim duracak gibi oluyor” görüşünü dile getirdi.

Açıklamasının devamında kamuoyuna yansıyan 14 yaşındaki kız çocuğunun 2 erkek çocuğun tecavüzüne uğradığı iddiasına değinen Nesin, “Kesinlikle tecavüz söz konusu değildir. Bundan 4-5 yıl önce çocukluk döneminde gizli saklı oynanan bir 'evcilik oyunu' vardır. Bu evcilik olayı çocukların geçmişte yaşadıkları olayların etkisiyle aşırıya kaçmıştır. Bunun farkına varılmış ve gereken önlemler alınmıştır. Eğer bir taciz söz konusuysa, 10-12 yaşlarında, ergenliğe henüz erişmemiş bir çocuk ne kadar taciz edilebilirse o kadar taciz söz konusudur” dedi.

Olayda iftira atan bir erkek çocuk, Nesin Vakfı'nın adından yararlanarak ünlenmek isteyen bir anne ve planlayıcı özel bir televizyon kanalı bulunduğunu öne süren Nesin, olayların aslını, daha fazla bilgilendiği zaman açıklayacağını dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious