Tecavüz iddialarına sinirlendi

  • Giriş : 21.08.2006 / 00:00:00

Saddam, ''Iraklı bir kadının Saddam devlet başkanıyken tecavüze uğradığı iddiasını asla kabul edemem. Başım dik nasıl yürürüm?'' diye hakime bağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saddam Irak'ın 1990 yılında Kuveyt'i işgali sırasında Iraklı bir askerin Arap bir kadına tecavüz ettiğini duyduğunu, daha sonra bu askerin yargılanması emrini verdiğini ve askerin üç gün sonra suçu işlediği yerde idam edildiğini söyledi.

Enfal davasında başsavcı olan Münkit El Farun da yaptığı açılış konuşmasında, insanlığın Kürtlere karşı işlenen suçların büyüklüğünü öğrenmesinin zamanının geldiğini belirterek, mahkemeye harekatta ölen anne ve çocukların fotoğraflarını gösterdi.

El Farun, harekat sırasında tutuklanan yüzlerce Kürt kadınının muhafızların tecavüzüne uğradığını, cezaevlerinde ölen tutuklularının ''hayvanların kolayca açabileceği'' sığ mezarlara gömüldüklerini söyledi.

Bu arada, bugünkü duruşmanın sona erdiği ve davanın görülmesine yarın devam edileceği bildirildi. Saddam ile birlikte yargılanan sanıklar arasında devrik liderin kuzeni ''Kimyasal Ali'' lakaplı Ali Hasan Mecid'in yanı sıra eski askeri istihbarat başkanı Sabir El Duri, Enfal harekatını yürüten birliğin başkanı Sultan Haşim Ahmed El Tay, dönemin Musul valisi Tahir Tevfik El Ani, askeri operasyonlar başkan yardımcısı Hüseyin Raşid Muhammed ve askeri istihbaratın doğu bürosu başkanı Ferhan Mutlak Salih bulunuyor.

Saddam ve diğer 6 sanık hakkında, askeri operasyon düzenleyerek on binlerce kişiyi öldürdükleri iddiasıyla açılan davada ölüm cezası isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious