Tecavüz okulu

  • Giriş : 03.10.2006 / 00:00:00

Aynı okulda üçüncü tecavüz vakası gerçekleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İl Milli Eğitim Müdürlüğü olayla ilgili soruşturma başlatırken, yapılan sağlık muayenesinde 15 yaşındaki Ş.K.'ya fiili livata yoluyla tecavüz edildiği raporu verildi.

İddiaya göre olay, 27 Eylül salı günü sabah saatlerinde yaşandı. Okul personeli ile öğrencilerin kullandığı erkekler tuvaletine yerleri silmek için giren temizlik görevlisi, okulun 8'inci sınıf öğrencisi M.Y. ile aynı sınıfta bulunan Ş.K.'yi aynı kabinden çıkarken gördü. Görevli, her iki öğrenciyi okul müdürvekili Mustafa Erdemir'in odasına götürdü. Öğrencilerin ifadesi alındıktan sonra durum İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne haber verildi.

Konya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı çocuk polisi ekipleri de okula gelerek öğrenciler ve okul yöneticilerinin ifadelerine başvurdu. Ş.K., olayın ardından sağlık muayenesi için Konya Numune Hastanesi'ne götürüldü. Ş.K.'ye fiili livata yoluyla tecavüz edildiği yönünde rapor verildi. Emniyet kaynakları fiili livata olayının gerçekleştiği yönünde rapor verildiğini doğruladı. Savcılığın talebi üzerine polis tarafından M.Y.'nin ifadesine başvuruldu. M.Y, çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak Konya E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. Tecavüze uğrayan Ş.K.'nın ise ailesi tarafından okuldan alındığı belirtildi. Ş.K.'nın ailesinin şikayetçi olmadığı öğrenildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, okul yönetimi tarafından olayın kendisine bildirmesinin hemen ardından soruşturma başlattığını kaydetti. Okuldaki iki erkek öğrencinin, aynı kabinde birarada bulunduğu yönündeki iddialar üzerine olayı araştırmak için iki müfettişi görevlendirdiğini ifade eden Şahin, "Olayla ilgili soruşturma başlattık. Aynı okulun tuvaletinde daha önce de benzer olaylar yaşandığı için öğrencilerin kullandığı tuvaletleri, personelin de kullanmasını sağladık. Öğretmenlerden de sürekli bu tuvaletleri kontrol altında tutmasını istedik. Öğrencileri tuvaletlerde korunmasız bırakmamak için benzer tedbirler aldık. Ancak tüm önlemlere rağmen böyle bir hadise yaşandı. Olay, emniyete ve savcılığa intikal ettirildi. Okul müdürü ve öğretmen arkadaşlarımızla toplantı yapıp, bu olayları önlemek için ne yapacağımızı tartıştık. Rehabilitasyon çalışması yapmayı planlıyoruz" şeklinde konuştu.

AYNI OKULDA ÖNCEKİ YILLARDA DA BENZER OLAYLAR YAŞANMIŞTI

2003 yılının mart ayında, 15 yaşındaki 8'nci sınıf öğrencisi A.Z., 7 yaşındaki 1'nci sınıf öğrencisi A.P.'ye tecavüz etmişti. A.P., durumu sınıf öğretmeni Mehmet Kahraman ve okul idaresine bildirmişti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açılan soruşturma sonunda dönemin müdürü Sabri Karayılan, iki idareci ve olay sırasında nöbetçi olan iki öğretmene 'İhtar' cezası verilmişti.

Diğer bir tecavüz olayı ise 2005 yılının Nisan ayında yaşanmıştı. 5'nci sınıf öğrencisi 12 yaşındaki T.B.'ye, aynı okulda okuyan 16 yaşındaki 7'nci sınıf öğrencisi B.Ö. filili livata yoluyla tecavüz etmişti. Yine okul tuvaletinde yaşanan olayı, aynı okulda öğrenim gören iki öğrenci görerek idareye bildirmiş, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Kasım 2005'te açılan soruşturma sonunda müdür Sabri Karayılan, Konya Eğitim Uygulama ve İş Eğitim Merkezi'ne tayin edilmişti. Olayın ardından öğrenci B.Ö., Ankara Altındağ İşitme Engelliler İlköğretim Okulu'na gönderilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious