Tecavüzcü askere 40 yıl hapis

  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

Filipinler'de bir mahkeme, Filipinli bir kadına tecavüz etmekten yargılanan bir Amerikalı askere 40 yıl hapis cezası verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Yaklaşık dört ay süren dava boyunca ülkede çok sayıda protesto gösterisi düzenlenirken, 21 yaşındaki Smith ise ilişkiye girildiğini kabul etmiş; ancak bunun kadının da rızasıyla olduğunu savunmuştu. Smith'e 40 yıl hapis cezasının yanı sıra 2 bin 900 YTL para cezasına da çarptırıldı.

Manila'da dün görülen dava sonucunda yargıç Benjamin Pozon, kadının aşırı derecede sarhoş olduğuna ve ilişkiye girmeye rıza gösteremeyecek durumda olduğuna hükmetti. Olayla ilgili olarak yargılanan diğer üç sanık Onbaşı Keith Silkwood, Onbaşı Dominic Duplantis ve Başçavuş Chad Carpentier ise suçsuz bulunarak beraat etti.

Amerikan yönetimi, yargılanan askerleri dava sonuçlanıncaya dek yetkililere teslim etmeyi reddettiğinden, askerler ABD elçiliğinde tutuluyordu. Dört ay süren dava ve tecavüz olayı, kadın hakları örgütleri ve sol kanat gruplar tarafından sert tepki çekmiş, çeşitli protesto gösterileri düzenlenmişti. Dün kararın açıklandığı sırada da mahkeme salonu önünde de yaklaşık 100 kadar gösterici toplanmıştı.

Göstericiler milliyetçi şarkılar söyleyerek, eğitimlerde ülke dışından gelen ve ortak askeri tatbikatlarda yer alan askerleri koruyan anlaşmanın feshedilmesi çağrısında bulundu. Amerikan ve Filipinli askerler, 1992'de kapatılan Subic Bay askeri üssünde terörle mücadele için ortak tatbikat düzenliyorlardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious