Tecavüzcü ve gaspçı katile indirimsiz ceza

  • Giriş : 16.05.2007 / 00:00:00

A.E., adam öldürmeden ağırlaştırılmış ömür boyu, yağma ve cinsel saldırı suçlarından toplam 27 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İzmir'de, diş hekimi 40 yaşındaki Zekiye Gökşin'i, Eşrefpaşa semtindeki muayenehanesinde iple bağlayıp, tecavüz edip elleriyle boğarak vahşice öldüren A.E., adam öldürmeden ağırlaştırılmış ömür boyu, yağma ve cinsel saldırı suçlarından toplam 27 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Tutuklu yargılanan T.K. ile tutuksuz sanık M.T., tüm suçlardan beraat etti. Diş hekiminin babası Yaşar Gökşin, verilen cezanın biraz olsun acılarını hafiflettiğini, olayda başka sanıkların da olduğunu, onların da ceza alması gerektiğini söyledi.
474 sokak 90 numaradaki 23 Nisan Apartmanı'nın zemin katında meydana gelen olayda, 16 yıllık diş hekimi Zekiye Gökşin, açık kolonya satışı yapan kardeşi 28 yaşındaki Ender Gökşin tarafından muayenehanesinde, çırılçıplak soyulduktan sonra elleri iple bağlanıp ağzına bez tıkılıp boğularak öldürülmüş bulunmuştu. Gökşin'in, cep telefonu, kredi kartları ve bir miktar parasının da alındığı saptandı. Otopsisinde, tecavüz edildikten sonra elle boğulduğu belirlenen Gökşin'in vücudunda sperme de rastlandı. Zekiye Gökşin'den alınan sperm örneklerinin şüphelilerle karşılaştırılıp DNA testi yapılabilmesi için mahkemeden karar aldıran polis, gizlilik içinde soruşturma başlattı.
Bu arada Gökşin'den alınan ancak ailesince işleme kapattırılan kredi kartının bir bankaya ait ATM şubesinden kullanılmak istendiği belirlendi. Banka görevlilerinin uyarısı üzerine polis, ATM'nin kaydettiği görüntüleri incelemeye aldı. Görüntülerden zanlının kimliğini belirlemeye çalışan polis, Gökşin'in öldürülmesinden 5 gün sonra Hatay semtinde ofisi bulunan İzmir Barosu avukatlarından A.A.A.'nın da saldırıya uğramasıyla soruşturmayı bu yöne kaydırdı.
Bıçakla yaralama davası için randevu alıp gittiği A.A.A.'ya, ofisinde tacizde bulunup sırtından hafif şekilde bıçaklayan ve boğmaya çalışan saldırganın kaçarken düşürdüğü ekmek bıçağındaki parmak izlerinin, sabıkalı arşivleriyle yapılan karşılaştırmasında, 37 yaşındaki tecavüz, gasp ve hırsızlık suçlarından sabıkalı A.E. olduğu tespit edildi. Cinayeti aydınlatmak için kurulan 15 kişilik özel ekip, A.E.'yi, Alsancak semtinde dolaşırken yakaladı. A.E.'nin, gösterdiği Basmane semtindeki bir otelde de cezaevinden arkadaşı, gasp suçundan sabıkalı 33 yaşındaki T.K. ile kredi kartını kullanırken yanında bulunan öğretmen M.T. de gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen 3 kişi tutuklanıp cezaevine gönderildi. M.T., daha sonra tahliye edildi.
İzmir 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün yapılan duruşmaya tutuklu yargılanan A.E., T.K., öldürülen Zekiye Gökşin'in babası Yaşar Gökşin ile tarafların avukatları katıldı. Cumhuriyet Savcısı Berkant Karakaya, sanık A.E'nin cinayeti tek başına işlediğini belirtip cezalandırılmasını, diğer iki sanığın beraatini telap etti.
Mahkeme Başkanı hakim Faruk Ceylan, sanık A.E.'ye son sözünü sordu. A.E., “Yağma suçunu kabul etmiyorum. Cinayeti ben işledim. Olayda kimse yanımda yoktu. Poliste baskı gördüm, o yüzden iki kişinin ismini verdim. Çok pişmanım. Verilecek cezaya razıyım'' dedi. Diğer iki sanık da olaylarla ilgileri olmadığını ve beraatlarını istedi.
Mahkeme Başkanı Ceylan kararı okudu, A.E.'yi, cinayetten ağırlaştırılmış ömür boyu, yağma ve cinsel saldırıdan toplam 27 yıl hapis, tutuklu yargılanan T.K. ile tutuksuz yargılanan M.T.'nin, tüm suçlardan berratine karar verip duruşmayı bitirdi. Duruşma sonrası Zekiye Gökşin'in babası Yaşar Gökşin, oğlu Ender Gökşin ve kızına sarılıp gözyaşı düktü. Baba Gökşin, “Verilen karar biraz olsun acımızı hafifletti. Kızımın kanı yerde kalmadı. Bu olayda ikinci bir kişinin de olduğu kanaatindeyim. Kararı temyiz edeceğiz'' dedi.
A.E. ve suç ortağı M .T., ayrıca avukat A.A.A. 'ın parasını gaspetmek suçundan 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde 15'er yıl hapis ve ömür boyu kamu haklarından yoksun bırakma cezası istemiyle yargılandıkları dava devam ediyor. A.E.'nin, 11 yıl önce, aynı şekilde İzmir'deki başka bir kadın diş hekimine, muayenehanesinde tecavüz edip eşyalarını gasp ettiği gerekçesiyle girdiği cezaevinden, kamuoyunda Rahşan affı olarak bilinen Şartla Salıverme ve Cezaların Ertelenmesi'ne Dair Kanun'dan yararlanıp geçen yıl eylül ayında çıktığı tespit edilmişti.
A.E.'nin, ayrıca Aydın'ın Söke İlçesi'nde, ‘dolandırıcılık’ suçuna karıştığı, üç ay, Kuşadası Cezaevi'nde kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildiği ortaya çıkmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious