Tecavüzcüye 102 yıl hapis!

  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

Ankara'da 2 öğrenci kızı kaçırıp tecavüz eden sapık, adalet tarihine geçecek bir cezaya çarptırıldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adalet, iki kız çocuğunu kaçırıp tecavüz eden Garip Musa Aras’a hiç acımadı. Her çocuk için 51’er yıl hapis veren mahkeme, kaçırmaya ayrı, tecavüze ayrı ceza uyguladı, hiçbir indirim yapmadı. Hatta tüm cezaları en üst sınırdan kesti

Başkent’te yaklaşık 2 yıl önce yakalanan Garip Musa Aras’ın sapıklığı tüm Türkiye’yi dehşete düşürmüştü. Okullara gidip kendisini UNICEF görevlisi olarak tanıtan Aras, yardım bahanesiyle farklı okullardan iki öğrenciyi kaçırmış, günlerce alıkoyup tecavüz etmişti.

‘Zincirleme suç’ maddesi
Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Aras’a “zorla ırza geçmek” suçunu düzenleyen 103/2. maddesinden ceza verdi. Bu madde 8 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasını öngörüyor. Mahkeme de üst sınır olan 15 yılı uyguladı. Eylemin birden fazla tekrarlanması nedeniyle bu kez “zincirleme suç” başlıklı TCK’nın 43. maddesi de uygulandı ve ceza 1/3 oranında artırılarak, 20 yıla çıkarıldı. Bu ceza da suçun küçük bir çocuğa karşı cebir ve şiddetle işlendiği gerekçesiyle TCK 103/4. maddesine istinaden yarı oranında artırılıp 30 yıla çıkarıldı.

Hürriyeti tehditten de ceza
Aras hakkında, E.Ş.’nin “hürriyetini tahdit” ettiği gerekçesiyle de TCK’nın 109/2. maddesinden 7 yıl hapis cezasına hükmedildi. Bu maddenin alt sınırı 2, üst sınırı ise 7 yıl hapis cezasını düzenliyor. Ayrıca bu suçun çocuğa karşı ve cinsel amaçla işlenmesi nedeniyle aynı maddenin f bendi uyarınca ceza bir katı oranında artırılarak, 14 yıla yükseltildi. Ardından da aynı maddenin 5. fıkrasını da uygulayan mahkeme, cezayı yarı oranında artırıp 21 yıla çıkardı. Aras, tüm maddelerden en üst sınırdan ceza verilmesi sonucu, toplam 51 yıl hapse mahkum edilmiş oldu. Mahkeme, diğer öğrenci S.Y. ile ilgili olarak da sanığı aynı cezalara mahkum etti. Böylece Aras, iki çocuğu kaçırıp tecavüz etmekten toplam 102 yıl hapis cezası almış oldu.

* Zorla ırza geçmekten 15 yıl
* Eylemi birden fazla tekrarladığı
için artı 5 yıl
* Suçun küçük bir çocuğa karşı cebir ve şiddetle işlenmesi nedeniyle artı 10 yıl
* Kaçırarak hürriyeti tahditten 7 yıl
* Bu suç çocuğa karşı işlendiği için
bir kat artırılmasıyla artı 7 yıl
* Suçun cinsel amaçla işlenmesi
nedeniyle yarı oranında
artırılmasıyla artı 7 yıl
* Tek bir çocuk için toplam 51 yıl
* Aynı suçlar 2 çocuğa
karşı işlendiği
için toplam 102 yıl

Bu karar büyük moral kazandırdı
Ankara Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı avukat Türkay Asma: “Yargı, bu sanıkları çok fazla koruyordu. Zaten çok kötü bir geleneksel bakış açısı var. ’Ne olmuş, almış götürmüş kızı işte’deniliyor. 20 senedir, bunlara karşı mücadele veriyorum. Tam pes etmek üzereyken bu karar moral oldu. Altyapı oluşturulmadan bu tür olaylar tabii ki önlenemez ancak gözdağı olur. Bu karar, basit de olsa önemli bir adım demektir. ABD ve Avrupa’da bu tür suçlara aslında Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği şekilde ağır cezalar veriliyor. Umarım bundan sonra da bu örnek kararlar devam eder ve bu suçları işleyenlere üst sınırdan ceza verilir.”

Cezayı veren hakim
Musa Aras’ı 102 yıla mahkum eden Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin başkanı Mustafa Danışman, radikal kararlarıyla tanınıyor. Danışman, geçen ay da kavga ettiği gencin kemerini ve 5 YTL’sini zorla alan gence 8 yıl 4 ay hapis kararına, “gasp edilen eşyaların değerinin az olduğu için cezada indirim yapılması” gerekçesiyle muhalefet şerhi koymuştu.

Küçük kızı 14 gün bu sığınakta tuttu
33 yaşında ve işsiz olan Garip Musa Aras, Ekim 2005’te Keçiören’deki Şehit Kubilay İlköğretim Okulu’na giderek, okul yöneticilerine “Fakir çocuklara yardım etmek için UNICEF’ten geliyorum” dedi. Fakir öğrencilerin listesini alan Aras, okul çıkışında 9 öğrenciyi yardım vereceği bahanesiyle okuldan uzaklaştırdı. Öğrencilerden E.Ş.’yi yanına aldı, diğerlerini ise gönderdi. E.Ş.’nin eve dönmemesi üzerine ailesi polise başvurdu. 14 gün boyunca küçük kızı arayan polis, bir ihbar sonucu Aras’ın Yayla Mahallesi’ndeki gecekondusuna baskın yaptı. Evde ayrıntılı inceleme yapan polis, evin altında özel bir sığınak buldu. Gizli bir dehlizden girilen ve korku filmlerini aratmayacak sığınakta, ışıklandırma sistemi ve sedir benzeri bir koltuk vardı.

2’nci çocuk bulundu
Soruşturmada, Yahya Galip İlköğretim Okulu öğrencisi S.Y.’nin de Aras tarafından E.Ş.’yi kaçırmadan 20 gün önce aynı şekilde alıkoyarak tecavüz ettiği iddia edildi. Aras hakkında, 18 yaşından küçük iki küçük kızın ırzına geçmek suçundan dava açıldı. Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nce “gizlilik” kararı veren dava, 2 yıl sonra sonuçlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious