Tecrübeli şoför ölümden döndürdü

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

Erzinca'da meydana gelen trafik kazasında facianın eşiğinden dönüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kaza, saat 21.00 sıralarında Erzincan-Sivas karayolunun 20'nci kilometresinde meydana geldi. Bursa'dan Artvin'in Yusufeli İlçesi'ne bağlı Barhal Köyü'ndeki Turizm ve Spor Festivali'ne katılmak üzere içerisindeki 8'i çocuk toplam 38 yolcu ile yola çıkan Muhammet Altoprak (40) idaresindeki özel otobüs, Sakaltutan Geçidi'ni indikten sonra fren balatalarının boşaldı.

Muhammet Altoprak, otobüsün gittikçe hız kazandığını görünce önce 155 Polis merkezini arayarak frenlerinin boşaldığını ve otobüsün gittikçe hızlandığını bildirdi. Sürücü aynı zamanda karşıdan gelen araçlara selektör vererek yol vermelerini istedi. Yaklaşık 5 kilometre boyunca frenleri tutmayan ve daha da hızlanan otobüsü, sürücüsü Muhammet Altoprak, eğimin azaldığı bir noktada bir anda yolun solundaki dağa doğru yönlendirdi. 30 metre boyunca dağa sürterek ilerledikten sonra durabilen otobüsteki 38 yolcudan hiçbirinin burnu bile kanamadı.

Otobüsün durmasının ardından içerisindeki yolcular aşağı inerken, burunları bile kanamadan otobüsü durdurmayı başaran ve olası bir facianın önüne geçen otobüs şoförünü kutladılar. Yolcular şoföre yol boyunca destek olduklarını ve panik yapmamasını önlediklerini ifade ederken, halen yaşıyor olduklarına sevindiler.

Yaklaşık 10 yıldır araç, altı yıldır da otobüs kullandığını ifade eden kahraman şoför Muhammet Altoprak, "Direksiyonu asla bırakmadım, sonuna kadar mücadele ettim. Hiçbir arkadaşımın burnu kanamadığı için mutluyum..Araba rampa aşağı giderken düz yola geldi. Düz yolun bitimi tekrar eğimdi. Eğime yeniden girmeden arabayı dağın yamacına yasladım. Eğer bunu yapmasaydım büyük bir facia olabilirdi" diye konuştu.

Kazanın ardından olay yerine ambulans ve itfaiye ekipleri geldi. İtfaiye ekipleri fren balatalarında soğutma çalışması yaptı. Yolcular, Erzincan'dan gelen başka bir otobüsle yollarına devam etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious