TEDAŞ'a 30 bin YTL ceza

  • Giriş : 05.04.2007 / 00:00:00

Enerji hattını ağaçların arasından geçirdiği için suçlu bulunan TEDAŞ, Bademci Ailesi'ne yasal faizi hariç 30 bin YTL tazminat ödeyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

YARGITAY 4’üncü Hukuk Dairesi, Diyarbakır’ın Hazro İlçesi’nde dut toplamak için çıktığı ağaçta elektrik akımına kapılarak yaşamını yitiren 8 yaşındaki Elif Bademci’nin ailesinin TEDAŞ aleyhine açtığı tazminat davasında yerel mahkemlenin kararını onayarak TEDAŞ’ı tazminat ödemeye mahkum etti.


2002 yılında meydana gelen olayda, Diyarbakır’ın Hazro İlçesi’ne bağlı Kavaklıboğaz Köyü’nde oturan 8 yaşındaki Elif Bademci, dut toplamak için ağaca çıktı. Dut toplarken, ağaçların arasından geçen elektrik tellerine dokunan küçük kız, akıma kapılarak yaşamını yitirdi.

Bademci Ailesi, TEDAŞ’a, elektrik telleri budanmayan ağaçların arasından geçirildiği için kusurlu olduğu gerekçesiyle, 77 bin YTL’lik maddi ve manevi tazminat davası açtı. Diyarbakır 2’nci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen dava için hazırlanan bilirkişi raporunda, TEDAŞ yüzde 75, tellerin kaldırılması için uyarıda bulunmayan köy muhtarı ve ihtiyar heyeti ise yüzde 25 kusurlu bulundu.

Diyarbakır 2’nci Asliye Hukuk Mahkemesi, bilirkişi raporuna dayanarak, TEDAŞ’ın elektrik tellerini tehlike arz etmeyecek şekilde düzeltmediği ve kusurlu olduğu gerekçesiyle Bedemci Ailesi'ne 30 bin YTL tazminat ödemesine karar verdi. Her iki tarafın da itirazı üzerine dosya Yargıtay’a gönderildi. Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını onadı.

Yargıtay’ın da onaması ile, elektrik tellerini ağaçların arasından geçirerek bir çocuğun ölümüne neden olan TEDAŞ, Bademci Ailesi'ne yasal faizi hariç 30 bin YTL tazminat ödemeye mahkum edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious